آکنه (جوش) - انواع آکنه

آکنه یا جوش، بیماری پوستی است که به هنگام مسدود شدن فولیکولهای مو با چربی و سلولهای مرده پوست بوجود می آید. جوش ها معمولا بر روی صورت، گردن، سینه، پشت و شانه ها بوجود می آیند. جوش ها می توانند به طرز ناراحت کننده و آزار دهنده ای پایدار باشند و حتی به شکل یک بیماری مزمن درآیند. روند درمان ضایعات بجای مانده از آکنه بسیار آهسته می باشد، و چنین به نظر می رسد که به محض خوب شدن این ضایعات، موارد جدیدی از آکنه بوجود می آیند.

بسته به شدت جوش ها، این بیماری می تواند باعث بروز فشارهای روحی شده و منجر به بر جای ماندن اسکار1 بر روی پوست صورت و سر شود که اصطلاحا جای جوش نامیده می شوند. خوشبختانه امروزه درمانهای موثری برای این بیماری وجود دارد و هر چقدر که روند درمان زودتر شروع شود، احتمال تداوم آسیب های جسمی و روحی نیز به همان میزان کمتر خواهد شد.

جوش صورت، گردن، سینه، پشت و شانه ها بیشترین حالت های بیماری هستند، در حقیقت در مناطقی که دارای بالاترین میزان غده های چربی می باشند، این جوش ها نیز ظاهر می شوند.

 

آکنه می تواند در قالب اشکال زیر بروز کند:

ضایعات غیر التهابی

  • کومدون ها Comedones (جوش های سر سیاه و سر سفید). زمانی بوجود می آیند که منافذ فولیکول های مو بواسطه ترشحات چربی، سلولهای مرده پوست و گاهی اوقات باکتری ها مسدود می شوند. کومدون ها به هنگام باز بودن در سطح پوست، بواسطه ظاهر تیره مجراها در فولیکولهای مو، جوش های سر سیاه خوانده می شوند. و به هنگام بسته بودن جوش های سر سفید خوانده می شوند – که در این حالت به شکل برآمدگی های کوچکی در می آیند که همرنگ با پوست می باشند.

 

ضایعات التهابی                                    

  • کورک ها. کورک ها برآمدگی کوچکی هستند که نشانه ای از بروز التهاب یا عفونت در فولیکولهای مو به شمار می روند. ممکن است رنگ کورک ها قرمز و در عین حال بسیار حساس نیز باشند.
  • پوسچول ها (جوش ها). جوش ها برآمدگی های قرمز رنگ و حساسی هستند که در قسمت انتهایی خود دارای چرک می باشند.
  • ندول ها. برآمدگی های بزرگ، سفت و دردناکی هستند که در سطح زیرین پوست تشکیل می شوند. این برآمدگی ها بواسطه تجمع ترشحات در قسمت عمیق فولیکولهای مو بوجود می آیند.
  • کیست ها. کیست ها برآمدگی های دردناک و پر از چربی هستند که در قسمت زیرین سطح پوست بوجود می آیند. این عفونت های دمل مانند می توانند منجر به بر جای ماندن اثرات زخم، اسکار، بر روی پوست شوند.

 

چه زمانی مراجعه پزشک ضروری است؟

در حقیقت جوش صورت یا سایر قسمت های بدن، یک وضعیت پزشکی خطرناک محسوب نمی شود. با این وجود می توان به منظور جلوگیری از برجای ماندن جای زخم، اسکار، یا سایر ضایعات پوستی حاصل از جوش های مزمن یا کیست های ملتهب به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کرد.

چنانچه آکنه و اثرات آن بر روی پوست، تاثیرات بدی را بر روابط اجتماعی یا اعتماد به نفس شما می گذارد، می توانید در مورد چگونگی روند کنترل آن یا کاهش اثرات بجای مانده بر روی پوست، با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

SCAR1: جوشگاه، جای جوش یا اسکار زخم، اثر برجای مانده از التیام زخمی که بافت های آسیب دیده آن به طور کامل بازسازی نشده و بافت همبند جای آنها را گرفته باشد. (منبع: ویکی پدیا)