آکنه (جوش) - پیشگیری

به هنگام بهبود یا درمان جوش، می بایست به منظور پیشگیری از بروز جوش های جدید به مصرف داروهای ضد آکنه یا سایر درمانها ادامه دهید. در برخی از موارد استفاده از داروهای موضعی بر روی مناطق مستعد بروز جوش، ادامه مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی و یا حضور مداوم در جلسات نور درمانی به منظور پاکسازی پوست ضروری می باشد.

در ارتباط با شیوه های جلوگیری از بروز جوش های جدید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین امکان پیشگیری از بروز جوش های جدید با بکار بردن اقدامات خود پایی نیز وجود دارد. اقداماتی نظیر: شستن پوست با استفاده از شوینده های ملایم و پرهیز از دست زدن یا دستکاری در مناطق مشکل دار پوست.

 

سایر نکاتی که در پیشگیری از بروز جوش های جدید موثر می باشند عبارتند از:

  • شستن مناطق مستعد بروز جوش یا آکنه، تنها دو بار در روز. شستشو باعث از بین رفتن چربی اضافی و سلولهای مرده پوست می شود. با این وجود شستشوی بیش از حد می تواند باعث تحریک پوست شود. مناطقی از پوست که امکان بروز آکنه در آنجا زیاد است را با استفاده از شوینده های ملایم تمیز کنید و از محصولات مراقبتی استفاده کنید که فاقد چربی بوده و پایه آنها آب باشد.
  • استفاده از ژل ها یا کرم های ضد جوش. به دنبال محصولاتی باشید که موادی نظیر بنزویل پراکسید یا اسید سالیسیلیک را در قالب ماده فعال خود دارند.
  • پرهیز از بکار بردن کرم پودر های آرایشی غلیظ. بجای مصرف کرم ها از مواد آرایشی پودر مانند استفاده کنید، چرا که این مواد کمتر باعث تحریک پوست می شوند.
  • پاک کردن آرایش قبل از خوابیدن. رفتن به تختخواب بدون پاک کردن آرایش می تواند منجر به بسته شدن منافذ کوچک فولیکولهای مو شود. بعلاوه می بایست مواد آرایشی کهنه را دور ریخت و برس و سایر ابزار آرایشی را نیز بطور مرتب با آب و صابون شست.
  • پوشیدن لباس های گشاد. پوشیدن لباس های تنگ بواسطه نگه داشتن گرما و رطوبت منجر به تحریک پوست می شوند. همچنین، تا آنجا که امکان دارد از استفاده از بندها، کوله پشتی، کلاه های ایمنی یا تجهیزات ورزشی خودداری کنید، چرا که مواد مذکور می توانند باعث ایجاد حساسیت های پوستی شوند.
  • دوش گرفتن پس از انجام تمرینات ورزشی یا فعالیت های شدید. چربی و عرق بر روی پوست می تواند باعث تجمع گرد و خاک و باکتری شود. با دوش گرفتن مرتب پس از انجام فعالیت های ورزشی و یا فعالیتهای سنگینی که موجب تعریق شده اند می توان از این امر پیشگیری نمود.