سینوزیت حاد - درمان های خانگی

برای درمان سینوزیت حاد و بهبودی نسبی می توان از درمان های خانگی بهره جست. درمان هایی که در صورت بکار گیری درست تا حدود زیادی می توانند موجب رفع علائم بیماری شده و یا در کنار درمان های طبی به بهبودی کامل بیماری کمک کنند.

 

در اینجا چند نمونه از این درمان های خانگی پیشنهاد می شود:

  • استراحت زیاد. استراحت زیاد به مبارزه بدن با عفونت و بالا رفتن سرعت ریکاوری کمک می کند.
  • نوشیدن مایعات فراوان نظیر آب یا آب میوه. این امر به رقیق شدن ترشحات مخاطی و بهتر شدن روند تخلیه این ترشحات کمک خواهد کرد. از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین یا الکل خودداری کنید، چرا که این نوشیدنی ها می توانند منجر به از دست دادن آب بدن شوند. همچنین نوشیدن الکل می تواند منجر به تشدید تورم و التهاب دیواره سینوس ها و بینی شود.
  • مرطوب کردن حفره های بینی. به هنگام بخور دادن سرتان را با حوله بپوشانید، بخار می بایست مستقیم به صورت بر خورد کند. همچنین می توانید دوش آب یا حمام داغ یا حمام کردن در هوای مرطوب و گرم را نیز امتحان کنید. موارد ذکر شده می توانند به کاهش درد و ترشح مخاط کمک کنند.
  • گذاشتن کمپرس گرم بر روی صورت. برای کاهش دردهای بوجود آمده در صورت حوله های مرطوب و گرم را بر روی بینی، گونه ها و چشم ها قرار دهید.
  • شستشوی مجاری بینی. می توانید برای شستشوی مجاری بینی از یک بطری فشاری شستشوی بینی استفاده کنید. این درمان خانگی که شستشوی بینی (nasal lavage) خوانده می شود می تواند به تخلیه سینوس ها کمک کند. در صورت استفاده نکردن از این مواد، می بایست برای درست کردن محلول شستشو از آبی استفاده کنید که عاری از هرگونه آلودگی باشد، به عنوان مثال آب مقطر، آب ضد عفونی شده، آبی که از قبل جوشانده و خنک شده است، یا آبی که با استفاده از فیلتری که اندازه مطلق منافذ آن 1 میکرون یا کوچکتر باشد تصفیه شده است. همچنین پس از پایان کار ابزار شستشو را با آب ضد عفونی شده بشویید و در آنرا باز بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود.
  • به هنگام خواب بهتر است سر در سطح بالاتری قرار گیرد. این موقعیت به تخلیه سینوس ها و کاهش احتقان کمک کند.

 

درمان های جایگزین

تا کنون هیچ درمان جایگزین قطعی که منجر به کاهش علایم سینوزیت حاد شود به اثبات نرسیده است، با این وجود محصولاتی که حاوی ترکیب هایی از گیاهان دارویی هستند می توانند به بهبود علایم کمک کنند. این داروهای ترکیبی که با نام های تجاری نظیرinupret  و Sinu Guard به فروش می رسد، حاوی ترکیبی از پامچال، ریشه گل سپاس، گیاه اقطعی، گل شاه پسند و گل ترشک می باشند. عوارض جانبی این گیاهان دارویی شامل درد معده، اسهال و واکنش های آلرژیک می باشد.