آلرژی ها - درمان های خانگی و پیشگیری

سبک زندگی و روش های خانگی

با بهره گیری از درمانهای خانگی می توان برخی از علایم مرتبط با آلرژی را کاهش داد.

علایم مربوط به احتقان سینوس ها و آلرژی فصلی. اغلب شستشوی مجاری بینی با محلول آب نمک منجر به کاهش این علایم می شود. می توانید به منظور شستشوی ترشحات مخاطی غلیظ و خروج آنها از مجاری بینی از بطری های فشاری مخصوص استفاده کنید. برای تهیه محلول از آبی استفاده کنید که عاری از هر گونه آلودگی باشد، به عنوان مثال آب مقطر، آب ضد عفونی شده، آبی که از قبل جوشانده و خنک شده است یا آبی که با استفاده از فیلتری که اندازه مطلق منافذ آن یک میکرون یا کوچکتر می باشد، تصفیه شده است. پس از پایان کار نیز ابزار شستشو را با آب ضد عفونی شده، مقطر یا جوشیده شده بشویید و در آنرا باز بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود.

علایم مربوط به آلرژی هایی که در اثر مواد آلرژی زای خانگی بوجود می آیند. برخی از علایم مربوط به آلرژی هایی که از طریق گرد و غبار و حشرات (کنه) یا پوست و موی حیوانات بوجود می آیند را می توان بواسطه اتخاذ اقداماتی در جهت کاهش قرار گرفتن در معرض این مواد، از بین برد. اقداماتی نظیر: شستشوی مرتب وسایل خواب و عروسک های پشمالو با آب داغ، پایین نگهداشتن رطوبت خانه، استفاده از جارو برقی مجهز به فیلترهای بسیار کوچک و ظریف نظیر (HEPA) و استفاده از کفپوش های سخت بجای فرش.

علایم مربوط به آلرژی هایی که در اثر قارچ کپک و ... بوجود می آیند. با کاهش رطوبت موجود در محوطه نمدار نظیر حمام و آشپزخانه از طریق استفاده از فن های تهویه و دستگاه های رطوبت گیر و تعمیر تمامی نشتی های آب در داخل و خارج از خانه ها، می توان میزان بروز چنین آلرژی هایی را کم کرد.

 

پیشگیری

پیشگیری از بروز واکنش های آلرژیک به نوع آلرژی که دارید بستگی دارد. اقدامات کلی شامل موارد زیر می شوند:

  • پرهیز از قرار گرفتن در برابر محرک های شناخته شده.  حتی چنانچه در حال درمان هستید می بایست سعی کنید تا از قرار گرفتن در معرض محرک ها جلوگیری کنید. محرک های شایع شامل مواد آلرژی زای هوای موجود در خارج از خانه، داخل خانه یا محل کار، برخی از مواد غذایی، حشرات یا داروها می باشند. برخی از واکنش های آلرژیک نیز در اثر قرار گرفتن در دمای بسیار بالا یا پایین و یا تنش های عاطفی بروز و یا تشدید می یابند.
  • ثبت منظم فعالیت های روزانه. همچنان که در حال شناسایی عوامل دقیق بروز یا تشدید کننده علایم آلرژیک هستید، سعی کنید تا تمامی فعالیت های خود را تحت نظر بگیرید، زمان شروع علایم و عواملی که منجر به بهبودی آنها می شوند را یادداشت کنید. انجام این اقدامات به پزشک کمک می کند تا محرک ها، بهترین اقدامات مرتبط به پیشگیری از بروز آلرژی و روندهای درمانی را شناسایی کند.
  • استفاده از دست بند هشدار پزشکی. در صورت سابقه بروز واکنش های آلرژیک شدید، حتما از این وسیله استفاده کنید. استفاده از دست بند (یا گردن بند) هشدار پزشکی سبب می شود که به هنگام بروز واکنش های آلرژیک بسیار شدیدی که در طی آن شما قادر به برقراری ارتباط با دیگران نیستند، سایرین از ابتلای شما به یک آلرژی جدی و خطرناک آگاه شوند.