آلزایمر - داروها و روشهای درمانی

داروهای آلزایمری که فعلا در بازار موجود می باشند می توانند صرفا برای مدت کوتاهی به کاهش علایم مرتبط با مشکلات حافظه و سایر تغییرات شناختی کمک کنند. دو نوع دارویی که در حال حاضر برای درمان علایم شناختی بکار می روند عبارتند از: بازدارنده های کولین استراز و ممانتین. علاوه بر درمان های دارویی روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که می توان از انجام تمرینات ورزشی، تغذیه، و مصرف برخی مکمل ها و غیره نام برد.

آنچه در این مقاله می خوانید:
داروها و روشهای درمانی

داروهای آلزایمری که فعلا در بازار موجود می باشند می توانند صرفا برای مدت کوتاهی به کاهش علایم مرتبط با مشکلات حافظه و سایر تغییرات شناختی کمک کنند. دو نوع دارویی که در حال حاضر برای درمان علایم شناختی بکار می روند عبارتند از:

  • بازدارنده های کولین استراز. تاثیر این داروها از طریق افزایش سطح ماده شیمیایی ارتباطی میان سلولها می باشد که بواسطه بیماری آلزایمر کاهش یافته است. اغلب افراد می توانند با مصرف این داروها به مدت کوتاهی علایم بیماری خود را متوقف کنند. ممکن است در کمتر از نیمی از بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند، هیچ بهبودی در بیماری حاصل نشود، بازدارنده های کولین استراز رایج عبارتند از: دونپزیل، گالانتامین و ریواستیگمین. عوارض جانبی عمده این داروها عبارتند از: اسهال، حالت تهوع، و اختلالات خواب.
  • ممانتین. تاثیر بخشی این دارو در شبکه ارتباطی دیگری از سلولهای مغزی می باشد. این داروها به کاهش سرعت پیشرفت علایم بیماری در افراد مبتلا به آلزایمر خفیف تا شدید کمک می کند. گاهی اوقات این دارو همراه با بازدارنده های کولین استراز مصرف می شود.

 

ایجاد محیطی امن و حمایتی برای بیماران مبتلا به آلزایمر

تطابق شرایط زندگی با نیازهای فرد مبتلا به آلزایمر بخش مهم تمامی برنامه های درمانی محسوب می شود. می توان به منظور ایجاد و حمایت از حس سلامتی در فرد بیمار و تداوم توانایی های او برای انجام فعالیت ها از اقدامات زیر پیروی کرد:

  • برداشتن اشیای اضافی و مرتب کردن اشیای به هم ریخته
  • نصب نرده های محکم بر روی پله ها و حمام و دستشویی
  • حصول اطمینان از راحت بودن کفش ها و دمپایی ها
  • کاهش تعداد آینه های موجود در خانه، تصاویر ایجاد شده در آینه ها می توانند منجر به سر درگمی یا ایجاد ترس در افراد مبتلا به آلزایمر شوند.

 

تمرینات ورزشی

انجام منظم تمرینات ورزشی، بخش مهمی از برنامه های تندرستی تمامی افراد می باشد و افراد مبتلا به آلزایمر نیز از این امر مستثنی نیستند. فعالیت هایی نظیر پیاده روی های روزانه 30 دقیقه ای می توانند منجر به بهتر شدن روحیه و سلامت مفاصل، عضلات و قلب شوند. همچنین تمرینات ورزشی می توانند سبب برخورداری فرد از خوابی راحت و نیز مانع از بروز یبوست شوند.

به خاطر داشته باشید که افراد مبتلا به آلزایمر می بایست به هنگام رفتن تنها به پیاده روی اوراق شناسایی خود را به همراه داشته باشند. 

ممکن است آن دسته از افراد مبتلا به آلزایمر که مشکلاتی در راه رفتن دارند هنوز قادر به استفاده از دوچرخه های ثابت یا شرکت در فعالیت های ورزشی باشند که با استفاده از صندلی انجام می شوند. می توان از برنامه های ورزشی متناسب افراد مسن که از تلویزیون پخش می شوند و یا بر روی DVD ضبط شده اند نیز استفاده کرد.

 

تغذیه

ممکن است افراد مبتلا به آلزایمر خوردن غذا را فراموش کنند، علاقه ای به آماده کردن غذا نداشته باشند یا از مواد غذایی سالمی استفاده نکنند. همچنین ممکن است که این افراد نوشیدن مایعات را نیز فراموش کنند که این امر منجر به کاهش آب بدن و یبوست می شود.

 

پیشنهادات:

  • تهیه شیر بستنی و اسموتی های پر کالری. می توانید شیر بستنی را با پودر پروتئین (که در داروخانه ها، سوپر مارکت ها ... موجود هستند) مخلوط کنید و یا خودتان اقدام به تهیه اسموتی های مورد علاقه تان بکنید.
  • آب، آب میوه و سایر نوشیدنی های سالم. افراد مبتلا به آلزایمر می بایست روزانه حداقل چندین لیوان پر از مایعات را بنوشند. از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید، چرا که این مواد می توانند منجر به افزایش بیقراری، بروز اختلالاتی در خواب و نیز نیاز مکرر به تخلیه ادرار شوند.

گونه هایی از مکمل های غذایی که با نام (غذاهای دارویی) به بازار عرضه می شوند، مخصوص درمان بیماری آلزایمر می باشند. سازمان غذا و دارو (FDA) مصرف چنین محصولاتی را تایید نمی کند. علیرغم ادعاهای بازاریابی، اطلاعات قطعی دال بر سودمند یا بی خطر بودن این مکمل ها وجود ندارد.

درمان های جایگزین

در حال حاضر ترکیب های مختلفی از گیاهان دارویی، ویتامین ها و سایر مکمل ها، در قالب داروهایی تبلیغ می شوند که می توانند از بهداشت شناختاری حمایت و مانع از بروز بیماری آلزایمر شوند و یا ابتلا فرد به این بیماری را به تعویق بیاندازند.

اخیرا موسسه ملّی بهداشت (NIH) گردهمایی متشکل از پزشکان متخصص را برگزار کرد که با توجه به نتایج بدست آمده از این گردهمایی، هیچ یک از شواهد موجود، اثر بخشی مصرف بیش از حد ویتامین های B،C ، E، اسیدفولیک یا بتاکاروتن را تایید نمی کنند.

 

اسیدهای چرب امگا 3

هیئت پزشکیNIH به این نتیجه دست یافتند که اطلاعات معتبری وجود دارند که از اثربخشی اسیدهای چرب امگا  3موجود در روغن ماهی در جلوگیری از بروز زوال شناختی خبر می دهند.

 

ویتامین E

 برخی از پزشکان بر مبنای تحقیقی که نشان می داد ویتامین E می تواند منجر به تعویق افتادن کاهش توانایی انجام فعالیت های روزمره به مدت چند ماه شود، اقدام به تجویز دوزهای بالایی از ویتامین E، به منظور کمک به درمان آلزایمر می کنند. پس از انتشار تحقیق مذکور، سایر تحقیقات به بررسی رابطه ای میان مصرف ویتامین E و افزایش خطر بروز مرگ پرداخته اند. هرگز نمی بایست بدون نظارت پزشک اقدام به مصرف ویتامین E کرد.

 

جینکو

جینکو عصاره گیاهی است که حاوی چندین گونه ماده می باشد. موادی که گمان می رود برای درمان بیماری آلزایمر مفید می باشند. لیکن با توجه به نتایج بسیاری از تحقیقات انجام گرفته از سوی (NIH)، این عصاره هیچ تاثیری در پیشگیری یا به تعویق انداختن بیماری آلزایمر ندارد.

 

آن دسته از مکمل هایی که در ارتباط با اثر بخشی بالای آنها در بهداشت شناختاری تبلیغات زیادی می شود، می توانند تاثیرات متقابلی را بر داروهای آلزایمر یا سایر داروهای مصرفی داشته باشند. بنابراین می بایست به منظور طراحی یک برنامه درمانی مناسب همکاری نزدیک و مستمری را با تیم پزشکی داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که از تمامی خطرات و مزایای مواد موجود در این برنامه درمانی بطور کامل آگاه شده اید.