پیشگیری از آنافیلاکسی و اقدامات حمایتی

بروز یک واکنش تهدید کننده و خطرناک، چه برای خود شما باشد یا سایر نزدیکان یا فرزندتان، می تواند پدیده ای ترسناک باشد، تهیه یک نقشه کار اورژانسی به منظور مقابله با آنافیلاکسی می تواند خیالتان را آسوده کند. برای تهیه چنین نقشه ای با پزشک خود یا پزشک معالج فرزندتان همکاری کنید و تمامی اقداماتی که می بایست به هنگام بروز واکنش انجام دهید را به شکل دقیق و مرحله به مرحله یادداشت کنید. با انجام این کار از آنچه که می بایست به هنگام بروز آنافیلاکسی انجام دهید به نحو کاملا دقیقی آگاه خواهید شد و نقشه مکتوبی در اختیار خواهید داشت. و آنرا در اختیار آموزگاران، پرستاران بچه و سایر افراد قرار دهید تا این افراد نیز از اقداماتی که می بایست انجام دهند آگاهی یابند.

چنانچه سابقه ابتلا به آنافیلاکسی در فرزندتان وجود دارد، با پرستاران مدرسه و مربیان او مشورت کنید تا از اقدامات آنان برای مقابله با چنین شرایط اورژانسی آگاه شوید. یقین حاصل کنید که مسئولان مدرسه دارای وسیله تزریق خودکار برای استفاده در شرایط اورژانسی می باشند.

 

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از بروز آنافیلاکسی اجتناب از قرار گرفتن در معرض موادی است که می دانید سبب بروز چنین واکنش های شدیدی خواهند شد. برای پیشگیری از بروز چنین واکنش شدیدی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • بستن یک دست بند یا گردنبند پزشکی. به منظور نشان دادن این نکته که نسبت به برخی از داروهای خاص یا سایر مواد آلرژی دارید.
  • پیش از اینکه تحت هر گونه معالجه ای قرار گیرید، پزشک خود را از داروهایی که نسبت به آنها آلرژی دارید آگاه سازید. در صورت تزریق مواد یا داروهای آلرژی زا حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس اقدام به ترک کلنیک کنید، چرا که با انجام این کار در صورت بروز یک واکنش شدید پس از تزریق، درمانهای اورژانسی در مورد شما بکار گرفته خواهند شد.
  • همیشه یک جعبه اورژانسی مجهز به داروهای تجویز شده را به همراه داشته باشید. پزشک معالج می تواند در ارتباط با آنچه که می بایست در این جعبه داشته باشید، شما را راهنمایی کند. از جمله داروهایی که می بایست در این جعبه قرار داد می توان به وسیله تزریق خودکار اپی نفرین اشاره کرد. مطمئن شوید که تاریخ مصرف این وسیله تزریق به پایان نرسیده باشد. طول عمر این داروها معمولا 18 ماه می باشد.
  • در صورت داشتن آلرژی به نیش حشرات، می بایست به هنگام قرار گرفتن در نزدیکی این حشرات احتیاط کنید. شلوار و لباسهای آستین بلند بپوشید و از پوشیدن کفش روباز یا پیاده روی به شکل پا برهنه در چمن ها خودداری کنید. از پوشیدن لباس های رنگ روشن یا استفاده از عطرها و ادکلن ها اجتناب کنید. در صورت نزدیکی یک حشره نیش دار خونسردی خود را حفظ کنید به آرامی از آن مکان دور شوید و از ضربه زدن به حشره اجتناب کنید.
  • چنانچه نسبت به برخی از مواد غذایی آلرژی دارید، بر چسب تمامی مواد غذایی مصرفی را با دقت مطالعه کنید. فرآیندهای تولید محصولات غذایی می توانند در طول زمان تغییر یابند، بنابراین بررسی مجدد بر چسب های مواد غذایی مصرفی، بشکل مرتب، بسیار مهم می باشد. به هنگام خوردن غذا در رستوران، از عناصر سازنده غذا و همچنین نحوه تهیه آن آگاه شوید چرا که حتی مصرف مقادیر بسیار کمی از مواد غذایی آلرژی زا نیز می تواند منجر به بروز واکنشی شدید شود.

 

همیشه آماده باشید

تمامی اقداماتی که به منظور پیشگیری از بروز واکنش آنافیلاکتیک و بواسطه پرهیز از قرار گرفتن در معرض محرک ها انجام می گیرند، بسیار مهم می باشند. با این وجود، گاهی اوقات حتی در صورت رعایت تمامی جوانب احتیاط نیز قرار نگرفتن در معرض مواد آلرژی زا اجتناب ناپذیر می باشد. خوشبختانه، با آگاهی از علایم و نشانه های یک واکنش آنافیلاکتیک و داشتن برنامه های از پیش تهیه شده برای درمان علایم، می توان از آمادگی لازم برای مقابله سریع و موثر در برابر چنین واکنش آلرژیک اورژانسی برخوردار بود.