آبله مرغان

آبله مرغان نوعی عفونت ویروسی است که سبب خارش و بروز ضایعات تاول مانند در پوست می شود. احتمال سرایت آبله مرغان به آن دسته از افرادی که واکسن این بیماری را تزریق نکرده اند و یا تا به حال دچار این بیماری نشده اند بسیار زیاد است. در زمانهای گذشته که تزریق واکسن آبله مرغان به شکل امروزی رایج نشده بود، تقریباً تمامی افراد تا دوران بزرگسالی به این بیماری مبتلا می شدند و شدت عوارض بوجود آمده در آنان نیز گاهی اوقات بسیار زیاد بود. امروز درصد افرادی که بدلیل ابتلا به این بیماری در بیمارستان بستری می شوند به نحو چشمگیری کاهش یافته است.

در اغلب افراد، آبله مرغان به شکل یک بیماری خفیف بروز می کند. با وجود این بهتر است تمامی افراد واکسیناسیون بر علیه این بیماری را انجام دهند. تزریق واکسن آبله مرغان شیوه ای بی خطر و مؤثر برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری و عوارض احتمالی آن می باشد.

 

علایم آبله مرغان

عفونت آبله مرغان معمولاً 10-5 روز به طول می انجامد. ضایعات پوستی بارزترین نشانه های این بیماری می باشند. سایر علایم و نشانه هایی که ممکن است 2-1 روز قبل از ضایعات پوستی بوجود آیند عبارتند از:

  • تب
  • بی اشتهایی
  • سردرد
  • خستگی و احساس کسالت و بی قراری

پس از بروز ضایعات پوستی، بیماری 3 مرحله زیر را خواهد گذراند:

  • بروز دانه های برجسته صورتی یا قرمز رنگ که در طول چند روز افزایش می یابند.
  • تبدیل دانه های برجسته به تاول که در کمتر از 24 ساعت از وسط شروع به خشک شدن می کنند.
  • پوسته و زخم هایی که تاول های باز شده را می پوشانند و پس از گذشت چند روز بهبود می یابند.

بروز دانه های جدید چندین روز ادامه خواهند داشت. در نتیجه به احتمال زیاد بیمار همه مراحل مربوط به بروز ضایعات پوستی (دانه ها، تاول ها و ضایعات زخم مانند) را در روز دوم، تجربه خواهد کرد. پس از آلوده شدن فرد، احتمال انتقال ویروس به سایر افراد از 48 ساعت قبل از بروز ضایعات پوستی تا هنگام بهبودی تمامی ضایعات پوستی، وجود خواهد داشت.

این بیماری در کودکان سالم معمولاً به شکل خفیف بروز می کند. در موارد شدید، ضایعات پوستی می توانند کل بدن را فرا گیرند و در نواحی گلو، چشم ها و غشاهای مخاطی، میز راه، واژن و مقعد نیز زخم هایی بوجود خواهند آمد.

 

زمان مراجعه به پزشک

چنانچه تصور می کنید خودتان یا فرزندتان به آبله مرغان مبتلا شده اید به پزشک مراجعه کنید. معمولاً با بررسی ضایعات پوستی و سایر علایم بوجود آمده می توان بیماری آبله مرغان را تشخیص داد. در صورت ضرورت، پزشک می تواند به منظور کاهش شدت آبله مرغان و نیز درمان عوارض جانبی داروهایی را تجویز کند. به منظور نماندن در اتاق انتظار و جلوگیری از انتقال بیماری به سایر افراد، می بایست به هنگام گرفتن وقت ملاقات از پزشک، احتمال ابتلا خود یا کودکتان را به آبله مرغان ذکر کنید.