اعتیاد به مواد - پیشگیری

بهترین شیوه پیشگیری از اعتیاد عدم مصرف مواد مخدر می باشد. به هنگام مصرف داروهای اعتیاد آور (حتی در صورت تجویز پزشک) احتیاط کنید. ممکن است پزشکان برای تسکین درد، از داروهای مخدر، برای کاهش اضطراب یا بی خوابی، از بنزودیازپین ها و برای کاهش حالت عصبیت و بی قراری از باربیتورات ها استفاده کنند. پزشکان همواره مقادیر بی خطری از این داروها را تجویز می کنند و به منظور جلوگیری از مصرف این داروها به مدت طولانی نظارت دقیقی بر میزان و نحوه مصرف این داروها خواهند داشت. چنانچه احساس می کنید که به مصرف مقادیر بیشتری از دارو نیاز دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کرده و هرگز اقدام به افزایش خودسرانه دوز داروی مصرفی نکنید.

 

پیشگیری از سوء مصرف دارو در کودکان

مراحل زیر می توانند به پیشگیری از سوء مصرف دارو در کودکان کمک کنند:

  • برقراری ارتباط. در ارتباط با خطرات مصرف و سوء مصرف مواد با کودک خود صحبت کنید.
  • به دقت به سخنان کودک خود گوش فرا دهید. زمانی که فرزندتان در مورد فشار گروه همسالان صحبت می کنند شنونده خوبی باشید و از تلاش فرزند خود برای مقاومت در برابر چنین فشارهایی حمایت کنید.
  • الگویی خوب برای فرزند خود باشید. از مصرف الکل یا مواد مخدر خودداری کنید. احتمال روی آوردن فرزندان والدین معتاد به مصرف مواد، بسیار بالاتر از سایر کودکان می باشد.
  • تحکیم روابط. سعی کنید که رابطه دوستانه ای را با فرزندان خود داشته باشید. وجود یک رابطه قوی و با ثبات میان شما و فرزندتان از خطر مصرف یا سوء مصرف مواد مخدر خواهد کاست.

 

پیشگیری از گرایش مجدد به اعتیاد

احتمال گرایش مجدد افراد به استعمال مواد مخدر پس از ترک بسیار بالا می باشد، حتی در مواردی که فرد تحت درمان قرار می گیرد و برای مدت نسبتاً طولانی نیز از مصرف مواد خودداری می کند.

  • پرهیز از حضور در موقعیت های وسوسه کننده. هرگز به مکان هایی که قبلاً در آنجا از مواد استفاده می کردید برنگردید و از دوستان معتاد خود نیز کناره گیری کنید.
  • در صورت مصرف مجدد مواد بلافاصله از اطرافیان خود کمک بخواهید و با پزشک، روانشناس یا شخص دیگری که می تواند به شما کمک کند صحبت و مشاوره کنید.
  • از برنامه درمانی خود پیروی کنید. ممکن است چنین به نظر برسد که بطور کلی پاک شده اید و دیگر نیازی به ادامه درمان ندارید. ولیکن مراجعه به پزشک و روانپزشک، حضور در جلسات گروه های مشاوره یا مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک را به هیچ وجه قطع نکنید، چرا که ادامه روند درمان، حتی پس از بهبودی، منجر به افزایش احتمال عدم مصرف مجدد مواد می شود.