ریفلاکس معده به مری - سبک زندگی و درمان های جایگزین

مری لوله یا مجرایی است که غذا را از دهان به سمت معده حمل می کند. بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) زمانی اتفاق می افتد که قسمت انتهایی مری، که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود، نتواند به طور مناسب بسته شده و از بازگشت محتویات اسیدی معده به سمت مری جلوگیری کند. این عمل موجب بازگشت یا ریفلاکس اسید معده به سمت مری شده و منجر به التهاب و زخمی شدن مری می شود.

از علائم ریفلاکس می توان به سوزش سر دل اشاره کرد. بعضی موارد طعم ترش یا تلخ محتویات معده در پشت دهان احساس می شود. ریفلاکس گاهی مواقع ممکن است بدون احساس سوزش سر دل باشد، علائم دیگر ریفلاکس عبارتند از: سرفه های خشک، علائم آسم و اشکال در بلع.

برای درمان ریفلاکس می توان از درمان های دارویی، و حتی در صورت عدم پاسخ دهی درمان های دارویی، از درمان های جراحی نیز سود جست. ولی یکی از موثرترین شیوه های درمان و پیشگیری از بیماری GERD ایجاد تغییرات در سبک زندگی می باشد. در این مقاله به بررسی این تغییرات و معرفی چند روش درمان خانگی برای درمان ریفلاکس خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می خوانید:
سبک زندگی و درمانهای خانگی

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می تواند باعث کاهش دفعات بروز سوزش معده شود. تغییراتی نظیر:

 

وزن خود را در محدوده مناسب حفظ کنید

اضافه وزن باعث وارد آمدن فشار به شکم، معده و بازگشت اسید به مری می شود. چنانچه وزن سالمی دارید، اقداماتی در جهت حفظ و تداوم آن انجام دهید. در صورت داشتن اضافه وزن یا ابتلا به چاقی، با انجام تمریناتی به کاهش آهسته و تدریجی وزن خود اقدام کنید.

کاهش وزن نمی بایست بیشتر از 1 - 2 پوند ( 0.5  - 1 kg ) در هفته باشد. از پزشک معالج خود بخواهید تا در روند طراحی یک استراتژی کاهش وزن مفید و کارآمد به شما کمک کند.

 

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید

پوشیدن لباس های تنگ در اطراف کمر، باعث وارد آمدن فشار به شکم و اسفنکتر تحتانی مری می شود.

 

از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که منجر به بروز سوزش معده می شوند اجتناب کنید

محرک ها در افراد مختلف متفاوت هستند. محرک های رایج نظیر: غذاهای چرب یا سرخ شده، سس گوجه فرنگی، الکل، شکلات، نعناع، سیر، پیاز، و کافئین می توانند باعث تشدید سوزش معده شوند. از مصرف موادی که می دانید منجر به بروز سوزش معده خواهند شد خودداری کنید.

 

حجم وعده های غذایی خود را کمتر کنید

با خوردن وعده های غذایی سبکتر از پرخوری اجتناب کنید.

 

پس از خوردن وعده های غذایی دراز نکشید

پس از مصرف مواد غذایی حداقل به مدت 3 ساعت صبر کنید و سپس دراز بکشید یا بخوابید. زیرا بسته شدن کامل اسفنکتر تحتانی مری نیاز به زمان دارد. در صورتی که قبل از بسته شدن کامل آن بدن در پوزیشن نامناسبی قرار گیرد، وضعیت ریفلاکس بدتر می شود.

 

ارتفاع قسمت بالای تختخواب خود را بالاتر کنید

در صورت بروز مکرر سوزش معده در شب یا به هنگام خواب، می توانید از نیروی جاذبه کمک بگیرید! تکه هایی از چوب یا سیمان را در زیر پایه های تختخواب قرار دهید، تا بدین طریق قسمت بالایی آن به میزان 15 الی 25 سانتیمتر بالاتر باشد. چنانچه امکان انجام چنین کاری وجود ندارد، می توانید میان تشک و فنر مارپیچ تحتخواب یک گوه قرار دهید تا بدین ترتیب به هنگام خوابیدن، قسمت بالاتنه بالاتر قرار گیرد. گوه در داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی موجود می باشد. بالا بردن سطح سر به واسطه افزودن بالش های اضافی موثر نخواهد بود.

 

برای ترک مصرف سیگار اقدام کنید

مصرف سیگار باعث کاهش توانایی اسفنکتر تحتانی مری در انجام صحیح وظایف خود می شود.

درمان های جایگزین

تاکنون اثر بخشی هیچ یک از درمانهای دارویی جایگزین در روند درمان GERD و یا از بین بردن آسیب های وارده به مری به اثبات نرسیده است. با این وجود، این امکان وجود دارد که برخی از درمان های مکمل و جایگزین، به همراه مراقبت های پزشکی، منجر به تسکین دردها شوند.

در ارتباط با بی خطر بودن درمانهای جایگزین مرتبط با بیماری GERD با پزشک خود مشورت کنید. گزینه های مرتبط با درمانهای جایگزین شامل موارد زیر می باشد:

 

درمانهای گیاهی

گاهی اوقات از درمانهای گیاهی برای مقابله با علایم بیماری GERD استفاده می شود. مواردی نظیر: شیرین بیان، بابونه و گل ختمی.

درمان های گیاهی می توانند عوارض جانبی بسیار جدی را در پی داشته باشند، بعلاوه امکان بروز تداخلاتی میان این داروها و سایر داروهای شیمیایی وجود دارد. قبل از آغاز درمانهای گیاهی، در ارتباط با مقادیر مصرفی بی خطر این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

 

روش های تمدد اعصاب

تکنیک هایی که در جهت کاهش استرس و اضطراب به کار می روند، می توانند منجر به کاهش نشانه ها و علایم بیماری GERD شوند. در ارتباط با شیوه های تمدد اعصاب نظیر شل کردن تدریجی عضلات یا تصویرسازی ذهنی با پزشک خود مشورت کنید.

 

طب سوزنی

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن های نازک به نقاط خاصی از بدن می باشد. بر طبق نتایج حاصل از یک مطالعه نه چندان جامع، استفاده از طب سوزنی در افراد مبتلا به سوزش معده که مصرف داروها هیچ کمکی به آنها نکرده بود، بسیار موثر و نتیجه بخش بوده است. در ارتباط با بی خطر بودن طب سوزنی با پزشک خود مشورت کنید.