تپش قلب

تپش قلب معمولا به این صورت احساس می شود که قلب خیلی سریع یا شدید می زند. یا در برخی از بیماران به شکل حذف یک ضربان توصیف می شود.

فرد ممکن است تپش قلب را در سینه، گلو یا گردن احساس کند. احساس تپش قلب ممکن است مزاحم یا ترسناک باشد، ولی معمولا جدی و دردناک نیست و در اغلب موارد به صورت خود به خود رفع می شود. بیشتر موارد تپش قلب مربوط به استرس و اضطراب و یا مربوط به مصرف محرک هایی از قبیل کافئین، نیکوتین و الکل می باشد. تپش قلب همچنین اغلب در طی حاملگی نیز رخ می دهد.

در موارد نادر تپش قلب می تواند به عنوان یک نشانه از بیماری جدی قلبی باشد. بنابراین اگر شما تپش قلب دارید برای دیدن پزشک خود برنامه ریزی کنید. ولی در صورتی که همراه تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، درد سینه یا اختلال هوشیاری دارید به دنبال کمک پزشکی اورژانسی باشید.

پزشک بعد از گرفتن شرح حال و معاینه بالینی ممکن است آزمایشاتی را جهت اثبات یک تشخیص خاص یا رد کردن برخی تشخیص ها درخواست کند.

در صورت پیدا کردن علت زمینه ای، درمان درست می تواند تپش قلب را کاهش داده یا از بین ببرد. در صورتیکه تپش قلب شما مربوط به علت زمینه ای خاصی نباشد، تغییر در سبک زندگی، مانند مدیریت استرس و دوری از محرک های شایع می تواند در پیشگیری از تپش قلب کمک کند.

علل تپش قلب

تپش قلب می تواند علل زیادی داشته باشد، برخی از علل مربوط به قلب و برخی غیر قلبی هستند.

 

علل غیر قلبی تپش قلب عبارتند از:

 • احساسات قدرتمندی از قبیل: اضطراب، ترس و استرس؛ تپش قلب اغلب طی حملات اضطرابی رخ می دهد.
 • فعالیت فیزیک شدید
 • مصرف برخی محرک ها مانند: کافئین، نیکوتین، الکل، کوکائین و آمفتامین ها
 • شرایط بالینی از قبیل بیماری های تیروئید، قند خون پایین، کم خونی، فشار خون پایین، تب و کم آبی بدن.
 • تغییرات هورمونی در طی عادات ماهانه، حاملگی یا قبل از یائسگی؛ گاهی وقت ها تپش قلب در طی حاملگی علامتی از کم خونی است.
 • مصرف برخی داروها مانند: قرص های لاغری؛ ضد احتقان ها، اسپری های ضد آسم، برخی داروهای ضد آریتمی و یا داروهای تیروئیدی.
 • مصرف برخی مکمل های غذایی یا رژیمی خاص
 • سطوح غیرطبیعی برخی الکترولیت های خون

برخی از افراد بعد از خوردن برخی رژیم های سنگین و غنی از کربوهیدرات، شکر و چربی احساس تپش قلب پیدا می کنند. برخی وقت ها خوردن غذا با سطح بالای گلوتامات منو سدیم monosodium glutamate (MSG) ، نیترات ها و سدیم نیز می تواند باعث تپش قلب شود.

اگر بعد از خوردن برخی غذاهای خاص دچار تپش قلب می شوید، ممکن است مشکل شما مربوط به حساسیت غذایی باشد، که با پرهیز کردن از مصرف آن غذا قابل رفع می باشد.

 

علل قلبی تپش قلب

تپش قلب همچنین می تواند مربوط به بیماری های زمینه ای قلبی باشد. در این صورت احتمال اینکه مربوط به اختلالات ضربان قلب (آریتمی) باشد بیشتر است. اختلالات قلبی که بیشتر با تپش قلب همراه هستند عبارتند از:

 • سابقه حمله قلبی
 • بیماری های عروق کرونری قلب
 • سایر اختلالات قلبی شامل بیماری احتقانی قلب، مشکلات دریچه ای قلب و یا مشکلات عضله قلبی
آزمایش ها و روش های تشخیص

هنگام ویزیت ، احتمالا پزشک اقدام به معاینه فیزیکی و اخذ شرح حال و سابقه پزشکی در مورد وضعیت اخیر و بیماری های قبلی شما خواهد کرد. همچنین پزشک در مورد کیفیت، زمان بروز و مدت زمانی که تپش قلب طول می کشد از شما سوال خواهد کرد.

در برخی مواقع انجام برخی آزمایش های ساده خون می تواند وجود کم خونی، اختلالات الکترولیتی و یا وجود مشکلات تیروئیدی را نشان دهد که می تواند به کشف علت زمینه ای تپش قلب کمک کند.

سایر روش های تشخیصی مفیدی که ممکن است انجام گیرد عبارتند از:

 • الکتروکاردیوگرام (ECG) یا نوار قلب. نوار قلب می تواند در حال استراحت و یا حین ورزش صورت گیرد. نوار قلب یا ECG سیگنال های الکتریکی صادره از سیستم الکتریکی قلب را ثبت و جهت تشخیص اختلالات موجود در ریتم قلبی و سایر اختلالات قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • هولتر مونیتورینگ. یک هولتر مونیتور که بر روی سینه نصب می شود، به صورت مداوم سیگنال های الکتریکی قلب را برای مدت 24 تا 48 ساعت ثبت می کند.
 • Event recording: این هم یک وسیله ای است که بر روی سینه نصب می شود و می تواند اختلالات قلبی را در صورت بروز تا یک ماه ثبت کند.
 • تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه (Chest X Ray)
 • اکوکاردیوگرافی: اکوکاردیوگرافی یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج اولتراسوند از قلب می باشد. اکوکاردیوگرافی اطلاعات دقیقی از ساختمان و عملکرد قلب در اختیار می گذارد.

در صورت نیاز پزشک ممکن است بیمار را برای انجام تست های تکمیلی به مراکز تخصصی و فوق تخصصی ارجاع دهد.

درمان تپش قلب

درمان تپش قلب به درمان علت زمینه ای آن بستگی دارد. در اغلب موارد تپش قلب بی ضرر بوده و به خودی خود رفع می شود. در این موارد هیچ درمانی لازم نیست.

اگر تپش قلب شما علت زمینه ای خاصی نداشته باشد پزشک شما ممکن است توصیه کند که از برخی مواد محرک پرهیز کنید. این موارد عبارتند از:

 • کاهش اضطراب و استرس؛ از درمان های کاهنده استرس می توان به این موارد اشاره کرد: ورزش های ریلکس کننده، یوگا، تای چای، بیوفیدبک.
 • پرهیز از مصرف غذاهای خاص، آبجو و مواد اعتیاد آور از جمله: الکل، نیکوتین، کافئین، و داروهای غیرقانونی.
 • پرهیز از مصرف برخی داروهایی که خاصیت محرک دارند، مانند: داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی، برخی مکمل ها و داروهای گیاهی.

اگر تغییر در سبک زندگی در کاهش تپش قلب موثر نباشد، پزشک ممکن است داروهای خاص از جمله بتابلوکرها و یا کلسیم بلوکرها را تجویز کند. اگر تپش قلب به علت خاصی از جمله کم خونی یا بیماری تیروئیدی مربوط باشد پزشک به درمان علت زمینه ای مربوطه خواهد پرداخت.