معاینات دوره ای در دیابت

افرادی که با خوردن غذاها و خوراکی های سالم و در پیش گرفتن سبک زندگی فعال، کنترل خوبی روی بیماری دیابت خود دارند، می توانند سطح قند خون خود را در محدوده مناسبی نگه دارند. با این وجود هنوز آزمایشات و ویزیت های دوره ای مرتب در بیماری دیابت، حتی در این گروه از افراد نیز، باید صورت بگیرد.

این ویزیت های دوره ای به شما این امکان را می دهد که:

  • سوالات خود را از پزشک یا پرستار بپرسید.
  • درباره دیابت خود بیشتر بدانید تا بهتر بتوانید قند خون خود را در محدوده مناسب حفظ کنید.
  • مطمئن شوید که داروهای خود را درست و به مقدار کافی مصرف می کنید.

 

بهتر است هر 3 تا 6 ماه یک بار پزشک خود را ببینید. در این ویزیت ها پزشک شما احتمالا موارد زیر را چک خواهد کرد:

  • فشار خون
  • وزن
  • معاینه پاها

 

علاوه بر این، معاینه چشم ها، پاها، انجام آزمایش A1C، اندازه گیری کلسترول و بررسی عملکرد کلیه ها نیز باید به صورت مرتب صورت گیرد.

 

معاینه چشم ها

ویزیت چشم پزشک هر سال یک بار صورت می گیرد. اگر در معاینات دوره ای چشم پزشک، مشکلی در چشم های شما یافت نشد این ویزیت ها می تواند هر 2 سال یک بار انجام گیرند.

ولی در صورتی که مشکلاتی در بینایی بر اثر دیابت داشتید، ممکن است تعداد دفعات ویزیت چشم پزشک بیشتر شود.

 

معاینه پاها

پزشک شما باید نبض ها و رفلکس های پاهای شما را هر سال یک بار چک کند. در معاینه پاها، پزشک ممکن است دنبال این موارد نیز باشد:

  • پینه ها
  • زخم ها
  • عفونت ها
  • اختلال در حس در هر قسمتی از پا (نوروپاتی محیطی)

 

اگر شما از قبل زخم هایی در پای خود دارید، بهتر است هر 3 ماه یک بار پزشک خود را ملاقات کنید.

 

آزمایش هموگلوبین A1C

آزمایش هموگلوبین A1C نشان می دهد که شما در عرض سه ماه گذشته چه مقدار در کنترل میزان قند خون خود موفق بوده اید.

محدوده طبیعی برای این آزمایش در افراد غیر دیابتیک کمتر از 6% می باشد. برای بسیاری از بیماران دیابتی، هدف، نگه داشتن A1C زیر 7% می باشد. البته محدوده مناسب A1C برای بیماران دیابتی توسط پزشک تعیین می شود.

مقدار بالای هموگلوبین A1C نشان می دهد که میزان قند خون شما در دوره 3 ماهه گذشته بالاتر از حد معمول بوده و در نتیجه احتمال بروز عوارض دیابت بیشتر می باشد.

 

کلسترول

در افراد بزرگسالی که دیابت نوع 2 دارند، آزمایش کلسترول هر ساله انجام می گیرد. در کسانی که کلسترول خونشان بالاست، تعداد دفعات آزمایش بیشتر می شود.

در این آزمایش میزان کلسترول و تری گلیسیرید خون اندازه گیری می شود. این آزمایش به صورت ناشتا صورت می گیرد. یعنی از شب قبل از انجام آزمایش به مدت 10 الی 12 نباید چیزی بخورید.

 

آزمایشات کلیوی

برای اطمینان از صحت کار کرد کلیه ها در بیماران دیابتی، هر ساله باید آزمایش ادرار برای جستجوی پروتئین در ادرار، انجام گیرد.

در صورت آسیب کلیه ها در اثر بیماری دیابت، پروتئینی موسوم به آلبومین در ادرار یافت می شود. توجه داشته باشید که وجود پروتئین در ادرار می تواند علل دیگری غیر از دیابت نیز داشته باشد.

همچنین برای بررسی عملکرد کلیه ممکن است نوعی آزمایش خون نیز توسط پزشک درخواست شود.