خونریزی در دوران بارداری

خونریزی از واژن در دوران بارداری می تواند ترسناک باشد. ولی این خونریزی همیشه هم به معنای وجود مشکلی حاد نمی باشد. خونریزی در طول 3 ماهه اول (هفته های 1 - 12) پدیده ای شایع است و بیشتر زنانی که در دوران بارداری خود دچار خونریزی می شوند می توانند فرزندان سالمی را بدنیا بیاورند.

با وجود این، خونریزی واژن در دوران بارداری می بایستی جدی گرفته شود. گاهی اوقات چنین خونریزی می تواند نشانه ای از سقط قریب الوقوع یا بیماری باشد که به درمان سریع نیاز دارد.

می توان با آگاهی از شایع ترین دلایل بروز خونریزی، زمان مراجعه به پزشک و سایر موارد مرتبط با درمان را فرا گرفت.

دلایل زیادی وجود دارند که سبب خونریزی از واژن در دوران بارداری می شوند، ولی تنها برخی از دلایل بسیار جدی و خطرناک می باشند.

تمامی انواع خونریزی واژن که در دوران بارداری رخ می دهند را می بایست به پزشک اطلاع داد. بهتر است برای توضیح مواردی چون میزان خون از دست رفته، شکل ظاهری خونریزی و وجود لخته یا بافت در خون، از قبل آمادگی داشته باشد.

 

3 ماهه اول

در طول  3 ماهه اول (هفته های یک تا دوازده):

  • در صوت لکه بینی یا خونریزی خفیف واژن که در عرض یک روز از بین رفته است، این موضوع را در جلسه ویزیت بعدی با پزشک خود در میان بگذارید.
  • چنانچه خونریزی واژن بیشتر از یک روز بطول انجامید، حتماً در عرض 24 ساعت با پزشک خود تماس بگیرید.
  • در صورت داشتن خونریزی واژن متوسط تا شدید، عبور بافت از واژن یا همراه بودن خونریزی واژن با دردهای شکمی، کرامپ، تب و لرز فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 3 ماهه دوم

در طول 3 ماهه دوم (هفته های 13 - 24):

  • در صورت داشتن خونریزی واژن خفیفی که در عرض چند ساعت از بین رفته است در همان روز با پزشک خود تماس بگیرید.
  • در صورت ادامه یافتن خونریزی بیش از یک روز یا همراه بودن آن با دردهای شکمی، کرامپ، تب و لرز یا انقباضات شکمی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

3 ماهه سوم

در طول 3 ماهه سوم (هفته های 25 - 40):

  • در صورت داشتن خونریزی واژن قبل از هفته سی و هفتم یا همراه بودن خونریزی با دردهای شکمی فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید که در هفته های آخر بارداری، وجود ترشحات صورتی یا خون آلود نشانه های طبیعی دال بر نزدیک بودن زمان زایمان می باشند.