سیاهی دور چشم ها

پیدا شدن حلقه های سیاه زیر چشم در آن دسته از افرادی که خواب کافی دارند نیز پدیده ای غیر عادی محسوب نمی شود، چرا که خستگی تنها علت بروز چنین حلقه های سیاهی در زیر چشم ها نمی باشند. گاهی اوقات سیاهی زیر چشم ها صرفاً در اثر سایه پلک های پف کرده یا گود رفتگی زیر چشم ها که بواسطه افزایش سن رخ می دهند بوجود می آید.

در صورت ایجاد تغییر رنگ و تورم در زیر یکی از چشم ها و بدتر شدن آن با گذشت زمان، حتما با پزشک خود مشورت کنید. و اگر راه حل پایدارتر از کرم های پوشاننده یا کانسیلرها را می خواهید حتما به سراغ یک متخصص پوست بروید. پزشک به منظور برطرف کردن یا کاهش تیرگی ها، بسته به علت بوجود آورنده سیاهی، استفاده از کرم ها یا ترکیبی از درمان ها را توصیه خواهد کرد. در برخی از موارد انجام لیزر درمانی یا لایه برداری با استفاده از مواد شیمیایی نیز می تواند کمک کننده باشد. همچنین می تواند با تزریق پروتز، گودی های بوجود آورنده چنین سایه هایی را کاهش داد و برای از بین بردن پف کردگی پلک ها نیز می تواند از روشهای جراحی استفاده کرد.

سیاهی زیر چشم ها معمولاً یک مشکل پزشکی محسوب نمی شود و گاهی اوقات صرفاً با استفاده از درمانهای خانگی می توان چنین تیرگی هایی را از میان برد.

 

اقدامات خودپایی

تیرگی های خفیف تا متوسط معمولاً واکنش مثبتی را به درمانهای ساده و ارزان قیمت از خود نشان می دهند:

  • سرما. کمپرس آب سرد را امتحان کنید. استفاده از دو قاشق چایخوری نخود فرنگی خنک شده یا یک کیسه یخ زده از آن، که در پارچه نرمی پیچیده شده است می تواند به شکل موقت رگ های خونی متسع شده اطراف چشم ها را از بین ببرد.
  • استفاده از بالش های بیشتر به هنگام خواب. می توانید به منظور پیشگیری از پف کردن چشم ها، که در اثر تجمع مایعات در پلک های تحتانی بوجود می آیند، سر خود را به هنگام خواب بالاتر ببرید.
  • خواب بیشتر. اگر چه خواب کوتاه شبانه معمولاً منجر به بروز چنین تیرگی هایی نمی شود، ولیکن عدم خوابیدن کافی می تواند سبب رنگ پریدگی و گود افتادگی زیر چشم ها شده و منجر به آشکار شدن بیشتر سایه ها و حلقه هایی شود که از قبل وجود داشته اند.