ائوزینوفیلی

ائوزینوفیلی به افزایش سطح ائوزینوفیل ها گفته می شود. ائوزینوفیل ها گونه ای از گلبولهای سفید خون هستند که وظیفه مبارزه با بیماری ها را بر عهده دارند.

سطح ائوزینوفیل های خون می تواند بیشتر از میزان عادی باشد (ائوزینوفیلی خون). بعلاوه گاهی اوقات سطح بالایی از ائوزینوفیل ها در بافت های بدن و در نواحی عفونی یا ملتهب نیز بوجود می آیند (ائوزینوفیلی بافتی).

ائوزینوفیلی بافتی معمولاً در نمونه هایی که در طی روندهای آزمایشگاهی جمع آوری می شوند و یا در برخی از مایعات، نظیر مخاط ترشح شده از بافت های بینی، یافت می شود.

در افرادی که ائوزینوفیلی بافتی دارند، سطح ائوزینوفیل های موجود در جریان خود معمولاً نرمال می باشد.

معمولاً با انجام آزمایش های خونی، بویژه آزمایش شمارش کامل خون، می توان بوجود ائوزینوفیلی خون پی برد.

در افراد بزرگسال، وجود بیش از 500 ائوزینوفیل در هر میکرولیتر خون معمولاً ائوزینوفیلی محسوب می شود، و وجود بیش از 1500 ائوزینوفیل در هر میکرولیتر خون که بیش از چندین ماه بطول می انجامد سندرم هیپرائوزینوفیلیک نامیده می شود.

 

ائوزینوفیل ها ایفای دو نقش اصلی را در سیستم ایمنی بدن بر عهده دارند:

  • از بین بردن مواد خارجی. ائوزینوفیل ها می توانند مواد خارجی- بویژه مواد مرتبط با عفونت با انگل- که از سوی سایر عناصر سیستم ایمنی شناسایی شده اند را از بین ببرند.
  • کنترل التهاب. ائوزینوفیل ها به افزایش سطح التهاب، که نقش مفیدی را در جداسازی و کنترل ناحیه ملتهب برعهده دارد کمک می کنند. ولی گاهی اوقات سطح التهاب بیش از میزان مورد نیاز می باشد و این امر منجر به بروز علایم مشکل آفرین و حتی آسیب های بافتی می شود. به عنوان مثال، ائوزینوفیل ها نقش کلیدی را در بروز علایم آسم و آلرژی هایی چون تب یونجه بر عهده دارند. گذشته از این، سایر اختلالات سیستم ایمنی نیز می توانند منجر به مزمن شدن التهاب شوند.

 

در صورت بالا بودن سطح ائوزینوفیل ها در آزمایش های خون می توانید از پزشک معالج خود بخواهید تا نتایج آزمایش ها را برایتان تفسیر کند.

از آنجایی که اغلب یک بیماری یا شرایط جداگانه سبب بروز ائوزینوفیلی می شود، از این رو تشخیص سایر اختلالات و بیماری ها بسیار مهم می باشند. در اغلب موارد تشخیص دقیق و درمان تمامی بیماری ها و اختلالات مرتبط به ائوزینوفیلی منجر به بهبود این عارضه می شوند.

با وجود این در افراد مبتلا به سندرم هیپرائوزینوفیلیک، پزشک مصرف داروهایی چون کورتیکواستروئیدها را تجویز می کند و وضعیت سلامتی بیمار را تحت نظر قرار می دهد. چرا که با گذشت زمان ائوزینوفیلی می تواند منجر به وارد آمدن عوارض جدی شود.