درد پا

پا شبکه ای پیچیده از استخوانها، رباط ها، تاندونها و عضلات می باشد. اگر چه پا به اندازه کافی قوی است که می تواند وزن بدن را تحمل کند با این حال احتمال وارد آمدن آسیب به این عضو بسیار زیاد می باشد.

درد می تواند تمامی بخش های پا، از انگشتان گرفته تا زرد پی آشیل در پشت پاشنه پا را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر چه دردهای خفیف پا معمولاً واکنش مثبتی را به درمانهای خانگی نشان می دهند، ولیکن گاهی اوقات مدت زمان زیادی طول می کشد تا چنین دردهایی بهبود یابند.

دردهای شدید پا، بویژه دردهایی که در پی وارد آمدن آسیب به پا ایجاد می شوند نیازمند ارزیابی های دقیق پزشکی می باشند. حتی دردهای نسبتاً خفیف پا نیز می توانند در مراحل اولیه شان، تضعیف کننده باشند. در چنین شرایطی امتحان درمانهای خانگی ساده برای کوتاه مدت معمولاً بی خطر و مؤثر می باشند.

 

در صورت بروز شرایط زیر می بایستی بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید:

  • درد یا تورم شدید پا
  • وجود زخم باز یا زخمی که عفونت کرده و از آن چرک خارج می شود.
  • وجود نشانه هایی از عفونت یا التهاب نظیر قرمزی، گرمی یا حساس شدن ناحیه آسیب دیده یا داشتن تب بالاتر از 100°F (37.8°C)
  • عدم امکان حرکت دادن یا وارد آمدن وزن بدن بر روی پا.
  • ابتلا به بیماری دیابت یا هر گونه زخمی که التیام نمی یابد و یا عمیق، قرمز، متورم یا گرم می باشد.

 

در صورت بروز موارد زیر بهتر است که برای انجام معاینات به مطب پزشک بروید:

  • وجود تورم مزمن که پس از گذشت 2 - 5 روز از مراقبت های خانگی بهبود نیافته است.
  • وجود درد مزمن که پس از گذشت چندین هفته از مراقبت های خانگی بهبود نیافته است.
  • وجود یک درد شدید، کرختی یا احساس سوزن سوزن شدن در پا، بویژه زمانی که این نشانه ها در قسمت اعظم پا یا پاشنه پا احساس می شوند.

 

اقدامات خودپایی:

چنانچه درد پا در اثر وارد آمدن آسیب یا استفاده بیش از حد از آن ایجاد شده باشد، در این صورت استراحت و استفاده از کمپرس آب سرد کمک کننده خواهد بود. از انجام فعالیت هایی که سبب تشدید درد پا می شوند خودداری کنید، روزانه چندین بار و در هر بار به مدت 15 - 20 دقیقه کمپرس یخ بر روی ناحیه درد بگذارید. مصرف داروهای ضد التهابی بدون نسخه نیز می توانند در کاهش درد و التیام آن کمک کننده باشند.

حتی با وجود بهترین شیوه های مراقبتی نیز سفتی یا درد پا پس از انجام فعالیت ها به هنگام صبح یا در چندین هفته اول، وجود خواهد داشت. در صورتی که نسبت به علل بوجود آورنده درد مطمئن نیستید یا درد در هر دو پا نیز گسترش یافته است و نیز در صورت ابتلا به بیماری دیابت، قبل از امتحان درمانهای خانگی حتماً به پزشک مراجعه کنید.