آنوریسم چیست؟

آنوریسم یک برآمدگی و یا بیرون زدگی غیر طبیعی در دیواره یک شریان به علت ضعف در ساختمان دیواره رگ می باشد.

 

علل آنوریسم

علت یا علل آنوریسم به طور دقیق معلوم نشده برخی از آنوریسم ها مادرزادی هستند. نارسایی یا ضعف در برخی از قسمتهای دیواره شریان ها می تواند علت آنوریسم باشد.

شایعترین مکانها برای آنوریسم ها عبارتند از :

  • شریان اصلی قلب (آئورت)
  • مغز (آنوریسم مغزی)
  • پشت زانوها (آنوریسم شریان پوپلیتئال)
  • روده ها (آنوریسم شریان مزانتریک)
  • طحال (آنوریسم شریان طحال)

فشار خون بالا، کلسترول بالا و مصرف سیگار احتمالاً موجب افزایش ریسک انواع خاصی از آنوریسم ها شوند. تصور می شود که فشار خون بالا در ایجاد آنوریسم شریان آئورت شکمی نقشی داشته باشد.

احتمالاً بیماری آترواسکلروز (تشکیل پلاک های کلسترولی در شریان ها) نیز در تشکیل برخی از آنوریسم ها نقش داشته باشد. بارداری نیز اغلب به تشکیل و حتی پارگی آنوریسم شریان طحال ارتباط داده می شود.

 

علائم آنوریسم

علائم آنوریسم معمولاً به محل تشکیل آن بستگی دارد. اگر آنوریسم در یکی از شریان های نزدیک به سطح بدن ایجاد شود، درد و تورم به همراه یک توده ضربان دار، معمولا مشاهده می شود.

آنوریسم در قسمت های داخلی بدن یا مغز، معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد. آنوریسم های مغزی ممکن است تا حدی متسع شوند بدون اینکه پاره شوند. آنوریسم های متسع شده ممکن است به سلولهای عصبی اطراف خود فشار آورده و علائمی مانند: دوبینی، سرگیجه، احساس سبکی سر، یا سردرد ایجاد نمایند.

برخی از آنوریسم ها هم ممکن است موجب ایجاد صدای زنگ در گوشها شوند. در صورت پارگی آنوریسم، درد، افت فشار خون، افزایش ضربان قلب و احساس سبکی سر ممکن است رخ دهد. در صورت پارگی آنوریسم خطر مرگ بالاست.

 

تشخیص آنوریسم

برای تشخیص آنوریسم علاوه بر معاینه فیزیکی از روشهای تصویر برداری نیز استفاده می شود. مانند: سی تی اسکن، سونوگرافی و آنژیوگرافی.

 

درمان آنوریسم

درمان آنوریسم به محل و اندازه آنوریسم بستگی دارد. برخی موارد برای درمان نیاز به جراحی خواهد بود. نوع و نحوه عمل جراحی نیز به موقعیت و اندازه آنوریسم بستگی دارد.