دردهای شکمی

تمامی افراد هر از گاهی دردهای شکمی را تجربه می کنند. درد شکم از نظر شدت درد، می تواند خفیف یا شدید باشد. این درد ها می توانند ادامه دار بوده یا دوره هایی از بهبود و عود را داشته باشند. می تواند به شکل کوتاه مدت (حاد) بوده و یا هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشد (دردهای شکمی مزمن).

چنانچه درد شکم به اندازه ای شدید است که قادر به حرکت، نشستن به شکل ساکن یا پیدا کردن یک وضعیت راحت نیستید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. از این گذشته، چنانچه درد با سایر علایم و نشانه های نگران کننده نظیر تب، اسهال خونی یا تندرنس (درد به هنگام لمس) شدید شکم همراه باشد نیز می بایستی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

در صورت شدید بودن دردهای شکمی یا همراه بودن آنها با شرایط زیر حتماً با اورژانس تماس بگیرید:

  • آسیب های وارد آمده حاصل از تصادفات یا جراحت ها
  • وجود فشار یا درد در قفسه سینه

 

در شرایط زیر از فرد همراه خود بخواهید تا سریعاً شما را به اورژانس برساند:

  • شدت درد بقدری زیاد است که قادر به نشستن آرام نمی باشید و مدام از شدت درد بخود می پیچید.
  • درد با مدفوع خونی، حالت تهوع و استفراغ پایدار، زردی پوست، تندرنس شدید شکم (درد و التهاب به هنگام لمس) یا تورم شکم همراه می باشد.

 

چنانچه درد شکم باعث نگرانی شما شد و یا بیش از چند روز ادامه داشت، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تا زمان فرا رسیدن جلسه ملاقات با پزشک می توانید راه هایی را امتحان کنید که منجر به تسکین درد می شوند. به عنوان مثال چنانچه درد شکم با سوء هاضمه همراه می باشد می توانید مصرف وعده های غذایی کم حجم تر را امتحان کنید. از مصرف خود سرانه مسکن هایی چون آسپیرین یا ایبوپروفن خودداری کنید چرا که این داروها می توانند سبب تحریک معده و در نتیجه تشدید درد شکم شوند.