سرماخوردگی بزرگسالان

موارد مصرف

این دارو برای تخفیف علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا، سینوزیت، تب یونجه و یا عوارض آلرژیک قسمت فوقانی دستگاه تنفسی مانند احتقان بینی، عطسه، آبریزش از بینی، تب و سردرد بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو حاوی استامینوفن، فنیل افرین و کلرفنیرآمین می باشد و اثرات ضد درد و ضد تب ، منقبض کننده عروق و آنتی هیستامین دارد.

فارماکوکینتیک

این دارو از مجرای گوارش به خوبی جذب می شود. طول اثر آن حدود 3 - 4 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

اسهال، کاهش اشتها، تهوع یا استفراغ، درد یا کرامپ معده و افزایش غیرعادی تعریق از عوارض مصرف بیش از حد استامینوفن است. احتمال غلیظ شدن ترشحات ریوی به دلیل عوارض آنتی کولینرژیک وجود دارد.

موارد منع مصرف

در کودکان کمتر از 6 سال نباید مصرف گردد.

هشدارها
  1. بدلیل وجود استامینوفن در این دارو در موارد عیب شدید کار کبد با احتیاط مصرف گردد.
  2. در زیادی فشار خون و یا استعداد ابتلای به احتباس ادرار با احتیاط مصرف شود.
  3. در بیماران مبتلا به گلوکوم، دیابت و یا اختلالات تیروئیدی با احتیاط مصرف شود.
تداخل های دارویی
  • احتمال سمیت دارو در مصرف همزمان با سایر داروهای سمی برای کبد و القاء کننده آنزیمی افزایش می یابد.
  • همچنین با داروهای مضعف CNS، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، داروهای ضد موسکارینی و پایین آورنده فشار خون تداخل دارد.
نکات قابل توصیه
  1. با مصرف مقادیر زیاد ممکن است عصبانیت، سرگیجه یا بی خوابی بروز کند.
  2. اگر علائم بیماری طی یک هفته بهبود نیافت و یا با تب بالا همراه شد، مصرف دارو باید قطع و به پزشک مراجعه شود.
  3. برای کاهش عوارض گوارشی با غذا مصرف شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

هر 4 - 6 ساعت یک تا دو قرص مصرف می شود ولی کل مقدار از 12 قرص در هر روز بیشتر نشود.

 

کودکان:

در کودکان 6 - 12 سال هر 4 - 6 ساعت یک قرص مصرف شود و کل مقدار مصرف در شبانه روز از 6 قرص تجاوز نکند.

فرم های دارویی

Tablet: Acetaminophen 325 mg & Phenylephrine HCI 5 mg & Chlorpheniramine Maleate 2 mg