آلپرازولام

موارد مصرف

آلپرازولام در کنترل اختلالات اضطراب یا برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب و همچنین به عنوان داروی کمکی در درمان اضطراب همراه با افسردگی روانی و همچنین در درمان اختلالات پانیک مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به سرعت جذب می شود. پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است. این دارو از طریق ادرار دفع می شود. نیمه عمر آن بین11 - 16  ساعت می باشد. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد به سرعت و میزان تجمع دارو و به نوبه خود به نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، اغتشاش شعور، عدم تعادل، فراموشی، وابستگی به دارو، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی و طپش قلب، تاری دید، تغییر میل جنسی، کمی فشار خون، اختلالات رفتاری، خستگی و ضعف غیرعادی از عوارض جانبی آن هستند.

هشدارها
 1. این دارو در درمان کوتاه مدت (فقط به مدت  2 - 4هفته) اضطراب شدید و ناتوان کننده که با بیخوابی یا اختلالات سایکوتیک همراه است، مصرف می شود.
 2. با مصرف این دارو در بیمارانی که سابقه وابستگی به دارو داشته و یا دارای اختلال شدید شخصیتی هستند، احتمال وابستگی وجود دارد.
 3. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن، میاستنی گراو، انسداد مزمن و شدید تنفسی.
 4. بنزودیازپین ها ممکن است سبب ضعف تنفسی بویژه در افراد سالخورده، بشدت بیمار یا کودکان شوند. در این موارد کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
 5. مصرف طولانی مدت یا مقاد یر زیاد بنزودیازپین ها خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد. با وجود این، علائم قطع مصرف مانند حملات تشنجی حتی پس از مصرف کوتاه مدت آلپرازولام با مقادیر معمولی گزارش شده است.
تداخل های دارویی
 • مصرف توام این دارو با الکل یا سایر داروهای مضعف CNS از جمله ضد دردهای مخدر، بی هوش کننده های عمومی، مهار کننده های مونوآمین اکسیداز، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پائین آورنده فشار خون با اثر مرکزی، ممکن است موجب افزایش تضعیف CNS و خطر بروز آپنه گردد.
 • مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این داروها شود.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 2. در صورتی که پس از چند هفته، اثربخشی دارو کاهش یابد، از افزایش مقدارمصرف بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
 3. به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف این دارو باید بتدریج قطع شود.
 4. به علت بروز خواب آلودگی، منگی و سرگیجه از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری کرد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد اضطراب، ابتدا 0.25 - 0.5 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود که بر اساس نیاز بیمار تا حداکثر 4 mg/day  قابل افزایش است. به عنوان ضد پانیک، ابتدا 0.5 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود که سپس براساس نیاز و تحمل بیمار تا 10 mg/day افزایش می یابد.

کودکان:

به عنوان ضد اضطراب، ابتدا 0.25 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز مصرف می شود و سپس براساس نیاز و تحمل بیمار افزایش می یابد.

فرم های دارویی

Tablet: 0.5 mg, 1 mg