آمیلوراید - اچ

موارد مصرف

این ترکیب دارویی به عنوان داروی کمکی در کنترل حالات خیزدار (مانند نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، سندرم نفروتیک، خیز ناشی از کورتیکوستروئید و استروژن و خیز با علت نامشخص)، در درمان زیادی فشار خون (به ویژه در مواردی که نیاز به یک مدر نگهدارنده پتاسیم باشد) و همچنین در درمان کمکی پتاسیم خون ناشی از مصرف داروهای مدر در افراد مبتلا به افزایش فشار خون (در صورتی که سایر تدابیر مفید نبوده یا کافی نباشند) مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

جذب آمیلوراید از مجرای گوارش کامل نیست ( 15 - 20 درصد). پیوند آمیلوراید به پروتئین بسیار کم می باشد و متابولیزه نمی شود. نیمه عمر آمیلوراید 6 - 9 ساعت و زمان لازم برای شروع اثر دارو به عنوان مدر، کمتر از 2 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت آمیلوراید، 3 - 4 ساعت و زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر پس از مقدار مصرف واحد،6 - 10  ساعت می باشد. طول اثر مدر آمیلوراید با مصرف مقدار واحد دارو، 24 ساعت است. 20 - 50 درصد آمیلوراید از کلیه و 40 درصد نیز از راه مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

اختلالات گوارشی، خشکی دهان، بثورات جلدی، اغتشاش شعور، کاهش فشار خون در حالت ایستاده، افزایش کلسیم خون و کاهش سدیم خون با مصرف آمیلوراید گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در نارسایی کلیه وافزایش پتاسیم خون نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بی ادراری یا عیب کار کلیه، افراد مبتلا به دیابت و بیماری کلیوی یا عیب کار کبد.
 2. بیمارانی که شدیداً بد حال هستند یا حجم ادرار آنها نسبتاً کم است، بیشتر در معرض خطر زیادی پتاسیم خون هستند.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ممکن است منجر به افزایش پتاسیم خون شده و اثر کاهنده فشار خون افزایش یابد.
 • مصرف همزمان این دارو با لیتیم به علت کاهش کلیرانس کلیوی لیتیم، ممکن است سبب بروز مسمومیت با لیتیم شود.
 • خطر بالا رفتن پتاسیم خون با مصرف همزمان این دارو با مکمل های حاوی پتاسیم و سیکلوسپورین افزایش می یابد.
 • اثرات ضد انعقادی هپارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است کاهش یابد.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 2. این دارو زیادی فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. از اینرو، مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
 3. احتمال بروز کمی یا زیادی پتاسیم خون وجود دارد. بنابراین ممکن است پی گیری میزان پتاسیم در رژیم غذایی لازم باشد.
 4. از مصرف سایر داروها، بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود.
 5. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن نوبت و دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان مدر و پائین آورنده فشار خون در بزرگسالان 1 - 2 قرص در روز تجویز می شود.

 

فرم های دارویی

Tablet: Amiloride HCl 5 mg + Hydrochlorothiazide 50 mg