آمی تریپتیلین

موارد مصرف

آمی تریپتیلین برای درمان بیماری افسردگی بخصوص وقتی که تسکین روانی مورد نیاز باشد، تجویز می شود.

مکانیسم اثر

این دارو از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش یناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد. بنظر می رسد که با تداوم مصرف این دارو تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند.

فارماکوکینتیک

این دارو پس از تجویز خوراکی به سرعت و بطور کامل جذب می شود. دارای متابولیسم گذر اول کبدی بوده و متابولیت فعال آن نورتریپتیلین می باشد. راه دفع دارو از طریق کلیه است. زمان شروع اثر دارو 2 - 3 هفته و  نیمه عمر دارو 10 - 26 ساعت می باشد. این دارو به میزان زیاد به پروتئین پلاسما پیوند می یابد.

عوارض جانبی

خشکی دهان، خواب آلودگی، ضعف و خستگی، تاری دید، افزایش فشار داخل کره چشم، یبوست، تهوع، اشکال در ادرار کردن، کاهش فشار خون وضعیتی، اختلال ضربان قلب، واکنش های ازدیاد حساسیت، اختلالات رفتاری، اختلالات حرکتی، تداخل در فعالیت جنسی، افزایش اشتها و وزن و عوارض اندوکرین مثل ژنیکوماستی، اختلالات خونی و لرزش در اندام ها عوارض جانبی دارو هستند.

هشدارها

در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: الکلسیم حاد، اختلالات دو قطبی، اختلالات خونی، گوارشی یا قلبی - عروقی، گلوکوم با زاویه بسته، افزایش فشار کره چشم، پرکاری تیروئید، هیپرتروفی پروستات، عیب کار کبد یا کلیه، اسکیزوفرنی، حملات تشنجی، حساسیت به داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و احتباس ادرار.

تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با مهار کننده های آنزیم MAO باعث تحریک CNS و بالا رفتن فشار خون می گردد.
 • این دارو از طریق کاهش آستانه تشنج با اثر داروهای ضد صرع، مقابله می کند.
 • بعضی از داروهای ضد صرع با کاهش غلظت پلاسمایی آمی تریپتیلین، اثر ضد افسردگی آن را کاهش می دهند.
 • این دارو اثر پائین آورنده فشار خون کلونیدین و گوانتیدین را کاهش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با فنوتیازین ها موجب افزایش عوارض جانبی آنتی موسکارینی و تسکین بخش هر دو دارو می شود. همچنین احتمال بروز حملات تشنجی افزایش می یابد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای مقلد سمپاتیک ممکن است سبب تشدید عوارض قلبی - عروقی و احتمالاً بروز آریتمی، تاکی کاردی یا افزایش فشار خون شود.
 • سایمتیدین با مهار متابولیسم این دارو، غلظت پلاسمایی آن را افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد تیروئید ممکن است خطر بروز اگرانولوسیتوز را افزایش دهد.
 • مصرف همزمان فرآورده های حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو ممکن است سبب بروز ضعف شدید CNS، ضعف تنفسی و کاهش فشار خون شود.
 • در صورت تزریق داخل نخاعی متریزامید همزمان با مصرف این دارو، احتمال بروز حملات تشنجی افزایش می یابد و بنابراین باید از 48 ساعت قبل و تا 24 ساعت پس از میلوگرافی مصرف آمی تریپتیلین قطع شود.
نکات قابل توصیه
 1. از قطع ناگهانی مصرف دارو باید پرهیز شود. در صورت نیاز، کاهش مقدار مصرف باید تدریجی و در طول یک دوره حداقل 4 هفته ای انجام شود.
 2. در هفته های اول درمان به دلیل افزایش تمایل به خودکشی باید بیمار را تحت نظر قرار داد.
 3. بیش از یک داروی ضد افسردگی در یک زمان نباید تجویز شود.
 4. برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل 1 - 6 هفته وقت لازم است.
 5. مصرف دارو توسط سالمندان باید با حداقل مقدار شروع شود، زیرا آنها به عوارض جانبی این دارو حساس ترند.
 6. به علت نیمه عمر طولانی دارو، تجویز یکباره مقادیرآن در موقع خواب، کفایت می کند.
 7. به بیمار باید یاد آوری شود که در صورت بروز علائم آنتی موسکارینی به درمان ادامه دهد، چون به این اثرات تا حدی تحمل حاصل می شود.
 8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار کننده های آنزیمMAO ، باید دو هفته بعد از قطع آن، مصرف آمی تریپتیلین را آغاز کند.
 9. در صورت ضرورت مصرف داروی مهار کننده MAO باید حداقل یک هفته بین قطع مصرف این دارو و شروع داروی جدید فاصله زمانی ایجاد شود.
 10. این دارو با ایجاد خواب آلودگی، ممکن است براعمالی که نیاز به مهارت و هوشیاری دارند، مانند رانندگی، تاثیر بگذارد.
 11. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. از مصرف بیش از مقدار توصیه شده باید خودداری گردد.
 12. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت چند نوبت در روز می باشد، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه، زمان مصرف نوبت بعدی فرار سیده باشد، در اینصورت، مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد. اگر رژیم درمانی بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نباید هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در این موارد با پزشک مشورت گردد.
 13. به دلیل بروز منگی و سرگیجه هنگام برخاستن از حالت خوابیده و نشسته باید احتیاط نمود.
 14. با مصرف این دارو، خشکی دهان ممکن است بروز نماید. در صورت تداوم این عارضه به مدت بیش از 2 هفته، باید به پزشک مراجعه شود.
 15. احتمال بروز حساسیت به نو ر با مصرف این دارو وجود دارد، لذا ضروری است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
 16. بیمار باید 3 - 7 روز پس از قطع مصرف تحت نظر باشد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در کنترل افسردگی از راه خوراکی، ابتدا25  میلی گرم 2 - 4 بار در روز، مصرف می شود و سپس بتدریج براساس نیاز و تحمل بیمار مقدار مصرف افزایش می یابد.

کودکان:

به عنوان ضد افسردگی، در کودکان 6 - 12  سال 10 - 30 mg/day یا 1 - 5 mg/kg/day در دو مقدار منقسم و در نوجوانان ابتدا 10 میلی گرم سه بار درروز و 20 میلی گرم هنگام خواب مصرف می شود. این مقدار برحسب نیاز و تحمل بیمار تا حداکثر 100 mg/day  در مقادیر منقسم یا بصورت مقدار واحد هنگام خواب تنظیم می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 10 mg, 25 mg, 50 mg, 100 mg