تری اکسید آرسنیک

موارد مصرف

این دارو برای induction of remission and consolidation در لوسمی پرومیلوسیتیک حاد استفاده می شود. این دارو برای بیماران مقاوم به درمان با رتینوئیدها و آنتی نئوپلاستیک ها یا در بیمارانی که بعد از مصرف این داروها، بیماری در آنها عود می کند، استفاده می شود.

مکانیسم اثر

این دارو باعث ایجاد تغییرات مورفولوژیک وتکه تکه شدن DNA که از نشانه های آپپتوز می باشد، می گردد.

فارماکوکینتیک

تری اکسید آرسنیک تحت متابولیسم شدید کبدی قرار گرفته و عمدتاً از طریق متابولیسم و دفع ادراری از بدن حذف می گردد.

عوارض جانبی

لکوسیتوز، نوتروپنی، افزایش مقدار آنزیم های کبدی، اختلالات گوارشی، خستگی، ادم، افزایش میزان قند خون، کاهش پتاسیم خون، تنگی نفس، سرفه، بثورات پوستی، خارش، تب، سردرد، پارستزی و سرگیجه از عوارض جانبی دارو می باشد. طولانی شدن فاصله QT در الکتروکاردیوگرام و سایر آریتمی های قلبی، سندروم فعال شدن لکوسیت و مرگ ناگهانی نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود حساسیت مفرط به آرسنیک نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. انجام آزمایشات هماتولوژیک و انعقادی، اندازه گیری الکترولیت های سرم، قند خون و الکتروکاردیوگرام حداقل 2 بار در هفته در طی induction و حداقل 1 بار در هفته در طی consolidation توصیه می شود.
  2. این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه با احتیاط فراوان مصرف گردد.
تداخل های دارویی

این دارو با داروهای طولانی کننده فاصله QT الکتروکاردیوگرام و همچنین داروهایی که باعث ایجاد اختلالات الکترولیتی می شوند، تداخل دارد.

نکات قابل توصیه
  1. در صورت بروز تب، تنگی نفس، افزایش وزن، بارداری و شیردهی باید به پزشک اطلاع داده شود.
  2. پزشک باید از مصرف همزمان سایر داروها با این دارو مطلع شود.
مقدار مصرف

مقدار مصرف دارو در بزرگسالان و کودکان 5 سال و بالاتر، 0.15 mg/kg/day از راه انفوزیون داخل وریدی می باشد. درمان با این دارو باید تا زمان وقوع remission یا تجویز حداکثر 60 نوبت از دارو ادامه یابد. زمانی که دارو برای consolidation به کار می رود، 3 - 6 هفته پس از تکمیل induction، 0.15 mg/kg/day  برای 25 نوبت طی یک دوره حداکثر 5 هفته ای تجویز می شود.

فرم های دارویی

Injection: 0.1%