درباره دارو

توضیحات

آزیترومایسین متعلق به گروهی از داروهای آنتی بیوتیکی موسوم به ماکرولیدها می باشد. این آنتی بیوتیک موجب کشته شدن باکتری ها شده و یا رشد آنها را متوقف می کند.

موارد مصرف

آزیترومایسین برای درمان عفونت های باکتریایی خاص در بخش های مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرد. عفونت هایی مانند: برونشیت، پنومونی، بیماری های منتقله از راه جنسی (STD) *، عفونتهای گوش، ریه ها، سینوس ها، عفونت گلو، و عفونت اندام های تناسلی.

آزیترومایسین همچنین برای درمان یا پیشگیری از انتشار عفونت کمپلکس مایکوباکتریوم آویوم (MAC) به کار می رود، نوعی عفونت ریوی که اغلب در افراد با ویروس نقص ایمنی اکتسابی (HIV) دیده می شود.

 از این دارو نباید برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی استفاده کرد.

 

سایر موارد مورد استفاده آزیترومایسین

آزیترومایسین در برخی موارد برای درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری، اسهال مسافرتی، و سایر عفونت های دستگاه گوارش، بیماری لژیونر (نوعی عفونت ریوی)، سیاه سرفه (نوعی عفونت جدی که موجب سرفه های شدید می شود)، بابزیوز (نوعی عفونت که توسط کنه ها منتقل می شود) به کار می رود.

این دارو همچنین برای پیشگیری از عفونت قلبی در بیمارانی که تحت اعمال دندانپزشکی قرار می گیرند، و نیز برای پیشگیری از عفونت های منتقله از راه جنسی در قربانیان تجاوز و آزار جنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

 


*این دارو ممکن است علائم بیماری سیفلیس را ماسک کرده و یا به تاخیر بیاندازد. آزیترومایسین بر روی عفونت سیفلیس تاثیری ندارد.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی این دارو از راه خوراکی 40 درصد است. جذب دارو همراه با غذا در شکل کپسول (نه قرص) کاهش می یابد. اوج غلظت سرمی دارو تا 2 ساعت بعد حاصل می شود. این دارو به طور وسیع در بافت ها منتشر می شود، به طوری که غلظت آن در بافت ها بیش از پلاسما خواهد بود. این دارو به مقدار کم در کبد متابولیزه و بقیه به صورت تغییر نیافته عمدتاً از راه صفرا دفع می شود.

فرم های دارویی
  • پودر برای تهیه سوسپانسیون خوراکی: 100 mg/ 5ml, 200 mg/ 5ml
  • کپسول آزیترومایسین: 250 mg, 500mg
  • قرص آزیترومایسین: 250 mg, 500mg