واکسن ب ث ژ

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی واکسن ها ضروری است.

 

واکسن BCG برای ایمن سازی فعال برعلیه سل در کودکانی مصرف می شود که آزمون توبرکولین آنها منفی می باشد. به جز نوزادان، در مورد کلیه افراد قبل از واکسیناسیون باید آزمون پوستی برای حساسیت توبرکولین را انجام داد.

از واکسن BCG در درمان کارسینومای موضعی مثانه و همچنین بعنوان عامل کمکی برای تشدید تولید پادتن (مخصوصاً برعلیه مایکوباکترویوم لپری) نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

واکسن BCG فرآورده زنده و ضعیف شده از کشت باسیل Calmette & Guerin سوش Mycobacterium bovis  است که با ایمن سازی فعال، احتمال بروز عوارض شدید سل اولیه را در کودکان کاهش می دهد. مکانیسم دقیق ضد تومور این واکسن معلوم نیست، اگر چه مکانیسم های موضعی التهابی و ایمنی پیشنهاد شده است. تاثیر ایمونوتراپی ممکن است با پاسخ حساسیت تاخیری به واکسن BCG مرتبط باشد.

 

ایمنی زائی:

 8 - 14 هفته بعد از واکسیناسیون پاسخ افراد نسبت به آزمون پوستی توبرکولین مثبت خواهد شد. مصونیت ایجاد شده بلند مدت در نظرگرفته می شود و نیازی به تزریق یادآوری نیست.

عوارض جانبی

واکسیناسیون: تب، بی اشتهائی، درد عضلانی، درد عصبی، عفونت منتشر سل، لنفادنوپاتی، زخم در محل مایه کوبی، واکنش های لوپوئید، آنافیلاکسی از جمله عوارض جانبی واکسن BCG می باشند.

کارسینومای موضعی مثانه: تحریک پذیری مثانه، دفع ادرار دردناک، افزایش دفعات دفع ادرار، وجود خون در ادرار، عفونت یا التهاب دستگاه ادراری - تناسلی عوارض موضعی روی مثانه می باشد. عوارض سیستمیک آن مشابه واکسیناسیون می باشد.

موارد منع مصرف

این واکسن در افراد دارای آزمون مثبت توبرکولین، افراد HIV مثبت بدون علامت، بیماران مبتلا به نقص ایمنی، بیماران تحت درمان با استروئیدها و سایر داروهای کاهنده سیستم ایمنی نباید مصرف شود. همچنین در درمان کارسینومای موضعی مثانه، این فرآورده را نباید برای بیماران مبتلا به بیماری های تب دار، عفونت های ادراری، وجود خون در ادرار، خونریزی مخاطی و عفونت سل فعال بکار برد.

هشدارها
 1. این واکسن از راه داخل وریدی، زیرجلدی یا داخل جلدی نباید تزریق گردد. تزریق در عضله دلتوئید و از راه پوستی استفاده شود.
 2. در موارد تماس کودکان واکسینه شده با افراد مبتلا به سل فعال احتیاط لازم بعمل آید.
 3. بین انجام بیوپسی، جراحی برداشت تومور، کاتتریزاسیون ترومانیک و مصرف داخل مثانه ای این واکسن باید 7 - 14 روز فاصله باشد.
تداخل های دارویی
 • داروهای ضد میکروبی، داروهای کاهنده سیستم ایمنی، گلوکوکورتیکوئیدها و پرتو درمانی ممکن است در ایجاد پاسخ مناسب ایمنی مداخله کند.
 • واکسیناسیون با BCG میتواند حذف تئوفیلین را کاهش و بنابراین نیمه عمر آن را افزایش دهد.
نکات قابل توصیه
 1. از آنجائی که این واکسن حاوی باکتری زنده می باشد، رعایت اصول اسپتیک ضروری است.
 2. قبل از تجویز، احتمال واکنش های آلرژیک بررسی شود.
 3. شدت و مدت واکنش موضعی به عمق تزریق و تفاوت های فردی بستگی دارد. اولین واکنش پوستی معمولاً بین 10 - 14 روز به صورت پاپول های قرمز کوچک در محل تزریق ظاهر می گردد. پاپول ها بعد از 4 - 6 هفته به بیشترین قطر خود (در حدود 3 میلی متر) می رسند و بعد از آن، پاپول ها پوسته پوسته و کوچک می شوند. 6 ماه بعد هیچ اثر قابل رویتی از واکسیناسیون وجود نخواهد داشت.
 4. واکسیناسیون فقط در مورد افراد با آزمون منفی توبرکولین توصیه می شود. در غیر اینصورت واکسیناسیون افراد با حساسیت بالا به آنتی ژن های مایکوباکتریومی می تواند منجر به بروز واکنش های حساسیتی مثل تب، بی اشتهائی، درد عضلانی و درد عصبی شود که تا چند روز ادامه می یابد.
 5. گهگاهی در کودکان لنفادنوپاتی غده لنفاوی اطراف موضع تزریق مشاهده می شود که خودبخود برطرف می شوند.
 6. متوسط مدت زمان پاسخ به درمان در کارسینومای مثانه بیشتر از 48 ماه بعد از شروع درمان با این واکسن می باشد.
 7. در مصرف داخل مثانه ای، بیمار 4 ساعت قبل از تجویز دارو از نوشیدن مایعات باید خودداری کند و مثانه خود را قبل از مصرف دارو تخلیه نماید. بیمار باید دارو را در مثانه برای 2 ساعت حفظ نماید.
 8. آمپول های واکسن باید در دمای 2 - 8 درجه سانتیگراد و به دور از نور نگهداری شود. بعد از انقضای تاریخ مصرف، واکسن را نباید مصرف کرد. آمپول های رقیق شده را باید در یخچال نگهداری و طی 2 ساعت مصرف کرد.
مقدار مصرف
 1. مقدار 1 میلی لیتر آب استریل برای تزریق به یک آمپول واکسن اضافه و 0.2 – 0.3 میلی لیتر واکسن از راه پوستی تزریق شود. هیچ پوششی بر روی محل تزر یق لازم نیست ولی باید توصیه کرد که محل تزریق تا 24 ساعت بعد خشک نگهداشته شود. برای افرادی که بعد از 2 - 3  ماه آزمون توبرکولین آنها هنوز منفی است، واکسیناسیون باید تکرار شود. در نوزادان با سن کمتر از یک ماه مقدار واکسن باید به نصف تقلیل یابد (رقیق نمودن یک آمپول در 2 میلی لیتر آب استریل) و یک نوبت واکسن بعد از سن یک سالگی مجدداً تزریق شود.

 2. کارسینومای موضعی مثانه: 50 میلی گرم محتوای آمپول در 50 میلی لیتر نرمال سالین بدون محافظ مخلوط و بوسیله یک لوله از راه پیشابراه وارد مثانه شود. این عمل باید هر هفته یک بار برا ی 6 هفته ادامه یابد. بعد از آن هر ماه یک بار برای حداقل 6 - 12 ماه بعد از شروع اولین درمان مصرف شود.
فرم های دارویی

Intravesical Powder for Injection