بکلومتازون

موارد مصرف

بکلومتازون به عنوان درمان پیشگیرنده در بیماران مبتلا به آسم نایژه ای مزمن بکار می رود. همچنین به صورت اسپری بینی در موارد درمان و پیشگیری از رینیت های آلرژیک فصلی و دائمی و پولیپ های بینی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

بکلومتازون به خاطر مهار ترشح فاکتورهای رشد و سایتوکاین ها از لنفوسیت ها، ائوزینوفیل ها، ماکروفاژها، فیبروبلاست ها، و ماست سل ها اثر ضد التهابی قوی دارد. همچنین با کاهش ترشح موکوس در مجاری تنفسی مقدار و ویسکوزیته خلط را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

بکلومتازون سریعاً از ریه ها، مخاط بینی و مجرای گوارش جذب می شود. حدود 10 - 25 درصد داروی مصرفی به ریه ها می رسد و بقیه در دهان و گلو رسوب کرده یا بلعیده می شود. متابولیسم دارو عمدتاً سریع و از طریق کبد می باشد ولی بخشی نیز در کلیه، ریه، یا سایر بافت ها متابولیزه می شود. دفع آن از طریق مدفوع یا کلیه ها صورت می گیرد.

عوارض جانبی

در صورت استفاده از مقادیر زیاد (روزانه بیش از 1.5 میلی گرم) امکان مهار غده فوق کلیوی وجود دارد. ایجاد کاندیدیاز دهانی، تحلیل استخوان، ائوزینوفیلی ریوی و ازدیاد حساسیت تاخیری نیز در مورد این دارو گزارش شده است.

 

 در مورد اسپری بینی:

سردرد، خون دماغ، زخم گلو و ایجاد زخم در مخاط بینی می تواند روی دهد.

موارد منع مصرف

در تسکین حملات آسم نباید مصرف شود.

نکات قابل توصیه
  1. نحوه صحیح مصرف آئروسل های استنشاقی باید به بیمار آموزش داده شود.
  2. جهت جلوگیری از خشن شدن صدا، التهاب گلو و ایجاد کاندیدیاز، بعد از هر بار مصرف دهان باید با آب شسته شود.

 

در مورد اسپری بینی:

  1. در طول مصرف اسپری بینی از واکسیناسیون خودداری شود، مگر با نظر پزشک.
  2. در صورتیکه در عرض 3 هفته بهبودی در علائم حاصل نشد با پزشک تماس گرفته شود.
  3. سر اسپری را در داخل سوراخ بینی در جهت مخالف تیغه میانی بینی قراردهید.
مقدار مصرف

اسپری دهانی:

بزرگسالان:

مقدار مصرف معمول 84 - 100 میکروگرم (2 پاف اسپری) 3 تا 4 بار در روز و یا 168 - 200 میکروگرم (4 پاف اسپری) 2 بار در روز می باشد. در آسم های شدید 504 - 800 میکروگرم (حدود 12 تا 16 پاف اسپری) در روز تجویز می شود و براساس پاسخ بیمار، مقدار مصرف، بتدریج کاهش داده می شود.

کودکان:

درکودکان زیر 6 سال میزان مصرف دارو دقیقاً تعیین نشده است. در کودکان 6 - 12 سال 42 - 100 میکروگرم دارو (1 تا 2 پاف اسپری) 3 تا 4 بار در روز استفاده شده و یا 168 - 200 میکروگرم (4 پاف اسپری)  2 بار در روز استفاده می شود. در کودکان، استفاده روزانه بیش از 10 پاف اسپری (500 میکروگرم) توصیه نمی شود.

 

اسپری بینی:

بزرگسالان:

 100 میکروگرم (2 پاف)، 2 بار در روز در داخل هر سوراخ بینی یا 50 میکروگرم (1 پاف)، 3 – 4 بار در روز در داخل هر سوراخ بینی. حداکثر دوز روزانه 8 پاف در روز می باشد.

کودکان (بزرگتر از 6 سال):

 مشابه بزرگسالان.

فرم های دارویی

Nasal Inhaler: 50 mcg/puff

Oral Inhaler: 50, 250 mcg/puff