بنزوئیل پروکسید

موارد مصرف

بنزوئیل پراکسید برای درمان موضعی آکنه ولگاریس خفیف تا متوسط و همچنین عفونت های قارچی پوست به ویژه تین آپدیس به کار می رود. در آکنه شدید این دارو را می توان به عنوان درمان کمکی همراه با آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی، فرآورده های اسید رتینوئیک و فرآورده های حاوی گوگرد - اسید سالیسیلیک به کار برد.

مکانیسم اثر

بنزوئیل پراکسید به آهستگی اکسیژن فعال آزاد می کند و اثر ضد باکتری آن به همین دلیل می باشد. به علاوه این دارو تا حد ی دارای اثر کراتولیتیک است که موجب از بین رفتن جوش چرکی و همچنین خشک و پوسته پوسته شدن پوست می شود. بنزوئیل پراکسید موجب بهبودی ضایعات التهابی و غیر التهابی آکنه نیز می گردد.

فارماکوکینتیک

دارو از پوست جذب شده و در پوست به اسید بنزوئیک متابولیزه می شود. در حدود 5% از داروی متابولیزه شده به طور سیستمیک جذب و بدون تغییر از راه ادرار دفع می شود.

عوارض جانبی

بنزوئیل پراکسید ندرتاً ممکن است باعث درماتیت تماسی آلرژیک (سوزش، خارش، تاول زدن، قرمزی شدید یا تورم پوست)، تحریک دردناک پوست و بثورات پوستی شود، در این صورت تا هنگام کاهش تحریکات پوستی باید دفعات مصرف کاهش یافته و یا مصرف دارو موقتاً قطع شود. در صورت مصرف بیش از حد علایمی همچون سوزش، خارش، پوسته پو سته شدن، قرمزی یا تورم پوست ممکن است مشاهده شوند.

هشدارها
  1. در موارد التهاب حاد، آسیب دیدگی یا برهنگی پوست باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. از تماس دارو با چشم ها، دهان و سایر غشاهای مخاطی و نواحی حساس گردن باید اجتناب شود.
  3. بنزوئیل پراکسید ممکن است به عنوان یک Tumor promoter عمل نماید.
  4. ایمنی مصرف و کارآئی دارو در کودکان کمتر از 12 سال سن ثابت نشده است.
  5. در صورت عدم بهبودی بثورات پوستی پس از دو ماه، استفاده از فرآورده های ضد باکتری موضعی باید مد نظر قرار گیرد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان صابون های ساینده، طبی یا پاک کننده، سایر فرآورده های موضعی ضد جوش، ترکیبات موضعی حاوی الکل همچون لوسیون های بعد از اصلاح، داروهای قابض، لوزام آرایشی و زیبایی معطر، صابون هایی با اثر خشک کننده قوی، ایزوترتینوئین و عوامل پوسته ریز موضعی همچون رزورسینول، گوگرد و اسید سالیسیلیک با بنزوئیل پراکسید می تواند موجب اثر تجمعی تحریکی یا خشک کننده این داروها شود.

نکات قابل توصیه
  1. بهنگام مصرف دارو از در معرض قرار گرفتن بیش از حد با نور مستقیم خورشید باید اجتناب گردد.
  2. از مصرف همزمان سایر فرآورده های ضد جوش یا پوسته ریز، بدون دستور پزشک باید خودداری شود.
  3. این ترکیب ممکن است باعث از بین رفتن رنگ مو و یا پارچه های رنگی شود.
  4. از مصرف هر داروی دیگر در موضع استعمال این دارو از یک ساعت قبل تا یک ساعت بعد باید اجتناب گردد.
  5. دارو باید در محل مناسب و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
مقدار مصرف

برای بزرگسالان و کودکان با سن 12 سال و بیشتر، روزانه 1 - 2 بار از ژل یا 1 - 4 بار از لوسیون و ترجیحاً پس از شستشوی پوست با آب و صابون مصرف می شود. بهتر است درمان با فرآورده های ضعیف تر شروع شود. ضایعه معمولاً طی 4 - 6 هفته بهبود قابل توجهی می یابد.

فرم های دارویی

Lotion: 10%

Gel: 5%, 10%