بنزتروپین

موارد مصرف

بنزتروپین در درمان بیماری پارکینسون و علائم خارج هرمی ناشی از داروها (بغیر از اختلالات حرکتی دیررس) تجویز می شود.

مکانیسم اثر

این دارو با انسداد نسبی گیرنده های سیستم کولینرژیک مرکزی به برقراری تبادل فعالیت سیستم های کولینرژیک و دوپامینرژیک در عقده های بازال کمک می نماید. بعلاوه تا حدودی دارای اثرات بیحس کنندگی موضعی و ضد هیستامین نیز می باشد.

فارماکوکینتیک

دارو از راه خوراکی به خوبی جذب و به راحتی وارد CNS می شود. متابولیسم دارو کبدی است و از کلیه دفع می شود. اثر دارو 1 - 2 ساعت پس از تجویز خوراکی و چند دقیقه پس از تزریق وریدی آغاز و تا 24 ساعت ادامه می یابد.

عوارض جانبی

خشکی دهان، اختلالات گوارشی، گیجی، تاری دید، و با شیوع کمتر احتباس ادرار، طپش قلب، افزایش حساسیت، عصبی شدن، و با مقادیر زیاد توهم، تسکین، اختلالات روانی و خواب آلودگی ازعوارض جانبی دارو هستند

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود احتباس ادراری درمان نشده، گلوکوم با زاویه بسته، انسداد دستگاه گوارش و در کودکان زیر 3 سال نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در صورت وجود بیماری قلبی -عروقی، نارسایی کبدی یا کلیوی، یا نزد سالمندان با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

استفاده همزمان این دارو با سایر داروهایی که دارای اثرات موسکارینی هستند، باعث عوارض جانبی چون خشکی دهان، احتباس ادرار، یبوست و منگی در سالمندان می گردد. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهارکننده های آنزیم MAO ، داروهای ضد جنون دسته فنوتیازین، آنتی هیستامین ها، آمانتادین، دیزوپیرامید از این جمله اند. همچنین بنزوتروپین با ایجاد خشکی دهان، اثرات نیترات های زیرزبانی را کاهش می دهد. داروها مقلد پاراسمپاتیک اثر بنزوتروپین را کاهش می دهند. بنزوتروپین جذب گوارشی کتوکونازول را کاهش داده و اثرات گوارشی سیزاپراید را نیز کاهش می دهد.

نکات قابل توصیه
  1. از قطع ناگهانی درمان باید اجتناب شود.
  2. این دارو بر انجام کارهایی که نیاز به مهارت و هوشیاری دارند مثل رانندگی، ممکن است تاثیر بگذارد.
مقدار مصرف

از راه خوراکی 0.5 - 1 میلی گرم (معمولاً موقع خواب) که به تدریج افزایش یافته و تا حداکثر 6 mg/day  می رسد. مقدار مصرف نگهدارنده 1 - 4 mg/day  است که به صورت یک جا یا منقسم مصرف می شود. از راه تزریق عضلانی یا وریدی 1 - 2 میلی گرم تجویز می گردد که در صورت بروز مجدد علائم تکرار می شود.

فرم های دارویی

Injection: 2 mg/2 ml

Tablet: 2 mg