بتامتازون (چشمی)

موارد مصرف

بتامتازون در درمان کوتاه مدت حالت های التهابی و آلرژیک چشم و گوش و حالات التهابی غیر عفونی بینی که به کورتیکواستروئیدها پاسخ می دهند، به کار می رود.

مکانیسم اثر

در غلظت های زیاد موضعی، کورتیکواستروئیدها با اثر مستقیم بر غشاء، اگزودای سلولی و فیبرینی وانفیلتراسیون بافتی را کاهش می دهند. ممانعت از فعالیت تشکیل کلاژن و بافت همبند، تاخیر در تولید مجدد سلول های اپی تلیال، کاهش تشکیل عروق جدید پس از التهاب و کاهش نفوذپذیری مویرگ های متورم از دیگر اثرات این دارو می باشد.

فارماکوکینتیک

این دارو از طریق زلالیه، قرنیه، عنبیه، مشمیه، جسم مژگانی و شبکیه جذب می شود.

عوارض جانبی

تاری دید، درد چشم، سردرد و مشاهده هاله های نورانی در اطراف چراغ ها، پائین افتادن پلکها و بزرگ شدن غیر عادی چشم، سوزش و آبریزش و واکنش های حساسیت موضعی از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری های قارچی چشم و گوش، التهاب سطحی حاد قرنیه ناشی از تبخال، سوراخ شدن پرده گوش، سل چشمی یا گوشی و بیماری ویروسی در مرحله عفونی حاد و یا در موارد عفونت های درمان نشده نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در کسانی که مبتلا به آب مروارید، گلوکوم مزمن با زاویه باز یا سابقه آن، التهاب گوش میانی و سایر عفونت های قرنیه و ملتحمه چشم یا گوش هستند، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. احتمال جذب سیستمیک دارو متعاقب تجویز داخل بینی مقادیر زیاد یا طولانی مدت دارو وجود دارد.
نکات قابل توصیه
  1. اگر پس از 5 - 7 روز بهبودی حاصل نشد و یا وضع چشم یا گوش بدترشد، باید به پزشک مراجعه شود.
  2. برای استعمال دارو در گوش می توان آن را به طور مستقیم در گوش ریخت و یا گاز آغشته با دارو و یا فتیله پنبه ای آغشته به دارو را در سوراخ گوش گذاشت. این فتیله را هر 12 - 24 ساعت یکبار، باید تعویض نمود.
  3. توصیه می شود میزان رشد و قد کودکانی که برای مدت طولانی از فرآورده داخل بینی استفاده می کنند، کنترل شود.
مقدار مصرف

ابتدا 1 تا 2 قطره هر 1 تا 2 ساعت به داخل چشم و 2 یا 3 قطره هر 2 تا 3 ساعت به داخل مجرای گوش چکانده می شود. در صورت تخفیف التهاب، مقدار مصرف دارو به تدریج کاهش می یابد. همچنین نیم تا یک سانتیمتر از پماد 2 - 4 بار در روز یا در صورت مصرف همزمان با قطره به هنگام خواب داخل پلک قرار داده می شود.

فرم های دارویی

Ophthalmic Ointment: 0.1%

Ophthalmic/Otic Drops: 0.1%