برینزولامید

موارد مصرف

این فرآورده به تنهایی یا همراه با داروهای مسدد گیرنده بتا آدرنرژیک در درمان افزایش فشار داخل چشمی در موارد افزایش فشارخون چشمی یا درمان گلوکوم با زاویه باز در بیمارانی که به درمان با داروهای مسدد گیرنده بتا آدرنرژیک به تنهایی پاسخ نمی دهند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو با مهار آنزیم کربنیک انیدراز II در چشم باعث کاهش ترشح مایع زلالیه و کاهش فشار داخل چشم می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو در صورت مصرف موضعی جذب سیستمیک دارد. نیمه عمر دارو 111 روز است و دفع آن عمدتاً کلیوی است.

عوارض جانبی

تاری موقتی دید بعد از مصرف دارو، احساس طعم غیر معمول، سوزش یا خارش، چشم خشک و التهاب و آب ریزش بینی و واکنش های آلرژیک و التهاب ملتحمه از عوارض جانبی مهم این دارو می باشند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت حساسیت به یکی از اجزاء فرآورده و نارسایی شدید کلیوی (کلیرانس کراتینین کمتر از 30 میلی لیتر در دقیقه)، اسیدوز هیپرکلرمیک و شیردهی نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در صورت نارسایی کلیوی و کبدی و بارداری باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. چنانچه عوارض موضعی چشمی مثل التهاب ملتحمه و واکنش های پلک مشاهده شد، مصرف دارو باید قطع شود و قبل از شروع مصرف دارو، بیمار باید مجددا ارزیابی شود.
تداخل های دارویی

همزمان با داروهای خوراکی مهارکننده کربنیک انیدراز و مقادیر زیاد سالیسیلات ها نباید مصرف شود.

نکات قابل توصیه
  1. احتمال ایجاد عفونت باکتریائی و التهاب قرنیه، کاهش دید و آسیب شدید چشمی وجود دارد. لذا داروهای چشمی را با رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی فرآورده باید بکار برد.
  2. ماده محافظ موجود در این فرآورده (بنزالکونیوم کلراید) ممکن است جذب لنز تماسی نرم شود، لذا باید حداقل 15 دقیقه بعد از مصرف دارو، لنز تماسی نرم در چشم قرارداده شود.
مقدار مصرف

یک قطره دو بار در روز و در صورت نیاز سه بار در روز در چشم ریخته شود.

فرم های دارویی

 Ophthalmic Suspension: 1%