بوپروپیون

موارد مصرف

این دارو در درمان افسردگی شدید و حاد مصرف می شود. اشکال پیوسته رهش دارو به عنوان داروی کمکی در ترک سیگار مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اگرچه مکانیسم اثر ضد افسردگی دارو بخوبی شناخته شده نیست، ولی بنظر می رسد این اثر بواسطه اثرات نورآدرنرژیک و یا دوپامینرژیک باشد. این دارو یک مهار کننده ضعیف برداشت نوراپی نفرین، سروتونین و دوپامین است.

فارماکوکینتیک

این دارو به سرعت از مجرای گوارش جذب می شود. 84% از دارو به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد. بوپروپیون، به شدت متابولیزه می شود. نیمه عمردارو 3 - 4 است. اثر دارو 1 - 3 هفته پس از مصرف، شروع شده و تا 1.5 ساعت در مورد قرص های معمولی و تا 3 ساعت در مورد قرص های پیوسته رهش باقی می ماند .بیش از 60% از دارو بصورت متابولیت طی 24 ساعت از طریق ادرار و 10% از آن از طریق مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

لرزش، اضطراب، سردرد شدید، بثورات جلدی، کهیر، خارش، وزوز گوش، درد شکم، بی اشتهایی، یبوست، سرگیجه، خشکی دهان، افزایش تعریق، بیخوابی، درد عضلانی، تهوع و استفراغ، فارنژیت و کاهش وزن با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماران مبتلا به بی اشتهایی یا سابقه ابتلای به آن و مبتلایان به بولیمیا یا سابقه ابتلای به آن و اختلالات تشنجی نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: تومورCNS، ضربه به سر، نقص نورولوژیک، سابقه حملات تشنجی خود بخود، بیماری قلبی، نارسایی کبد و کلیه.

تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با داروهای مهار کننده آنزیم مونوآمینواکسیداز، مانند فورازولیدون و پروکاربازین، ممکن احتمال بروز مسمومیت با بوپروپیون را افزایش دهد.
  • مصرف همزمان داروهای کاهنده آستانه حملات تشنجی (مانند ضد افسردگی های سه حلقه ای، کلوزاپین، کورتیکواستروئیدها، فلوکستین، هالوپریدول، لیتیم، ماپروتیلین، فنوتیازین ها،تئوفیلین، تیوگزانتین ها و ترازودون) با این دارو ممکن است خطر بروز حملات تشنجی را افزایش دهد.
نکات قابل توصیه
  1. دوره درمان با دارو باید کامل شود.
  2. قرص های معمولی باید با فاصله حداقل 4 ساعت و قرص هایی پیوسته رهش با فاصله حداقل 8 ساعت مصرف شوند.
  3. از جویدن قرص های پیوسته رهش باید خودداری شود.
  4. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، ازمصرف آن نوبت باید خودداری شود.
  5. در  صورت مصرف یک داروی مهار کننده آنزیم مونوآمینو اکسیداز، مصرف بوپروپیون باید 14 روز بعد آغاز شود.
  6. از مصرف قرص های بوپروپیون با نام های تجاری مختلف باید خودداری شود.
  7. در طول درمان با این دارو، از مصرف فرآورده های حاوی الکل باید خودداری شود.
  8. به دلیل احتمال بروز سرگیجه، خواب آلودگی و منگی، از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد افسردگی، ابتدا 150 میلی گرم یکبار در روز هنگام صبح برای سه روز و سپس در صورت تحمل بیمار 150 میلی گرم و دو بار در روز مصرف می شود. در صورت عدم بهبودی پس از 7 هفته، مقدار مصرف را می توان تا 200 میلی گرم دو بار در روز افزایش داد.

برای کمک به توقف سیگار، ابتدا 150 میلی گرم یکبار در روز برای سه روز و سپس 150 میلی گرم دو بار در روز از قرص های پیوسته رهش برای 7 - 12 هفته مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 75 mg, 100 mg

Extended Release Tablet: 150 mg