کلسی تریول

موارد مصرف

این دارو در درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین D و کاهش کلسیم خون در بیماران مبتلا به کاهش فعالیت پاراتیروئید مصرف می شود. این دارو همچنین در درمان پوکی استخوان ناشی از یائسگی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

ویتامین های گروه D استرول های محلول در چربی هستند که برای تنظیم صحیح هوموستاز کلسیم و مینرالیزه شدن استخوان ها ضروری می باشند.

فارماکوکینتیک

ویتامین های گروه D بخوبی از مجرای گوارش جذب می شوند. حضور صفرا برای جذب روده ای این ویتامین ضروری است. ویتامین D می تواند برای مدت طولانی در بافت عضلانی و چربی ذخیره شود. در مقایسه با سایر کوله کلسیفرول، کلسیتریول از شروع اثر سریعتر و نیمه عمر کوتاه تر برخوردار است. ویتامین های گروه D بطور عمده از طریق صفرا و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

مصرف بیش از حد ویتامین D سبب افزایش کلسیم خون و بروز عوارض ناشی از آن مانند افزایش کلسیم ادرار، کلسیفیه شدن اکتوپیک، آسیب قلبی عروقی و کلیوی می شود. علائم مصرف بیش از حد ویتامین D عبارتند از بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اسهال، افزایش حجم ادرار، تعریق، سردرد، احساس تشنگی و سرگیجه.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماران مبتلا به زیادی کلسیم خون نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. نوزادان و کودکان به اثرات سمی ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین D حساستر هستند.
  2. در صورت بروز علائم مصرف بیش از حد ویتامین D، مصرف دارو باید قطع شود.
  3. مقدار مصرف دارو در افرادی که در معرض نور خورشید هستند و یا از طریق رژیم غذایی ویتامین D دریافت می کنند، باید تنظیم گردد.
  4. این دارو در نوزادان و بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و سنگ کلیه و بیماری قلبی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  5. در طول مصرف دارو و بویژه در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، غلظت فسفات و کلسیم پلاسما باید بررسی شود.
تداخل های دارویی
  1. مصرف همزمان این دارو با داروهای مدر تیازیدی و فراورده های حاوی کلسیم ممکن خطر بروز زیادی کلسیم خون را افزایش دهد.
  2. بعضی از داروهای ضد صرع مانند فنی توئین، کاربامازپین، پیریمیدون و فنوباربیتال ممکن است نیاز به مصرف ویتامین D را افزایش دهند.
  3. ریفامپین و ایزونیازید ممکن است کارایی ویتامین D را کاهش دهند.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف همزمان داروهای ضد اسید حاوی منیزیم با این دارو باید خودداری شود.
  2. از آنجائیکه کمبود ویتامین D به تنهایی شایع نیست، معمولا ترکیبی از چند ویتامین تجویز می شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در صورت مصرف ویتامین های گروه D در مقادیر فارماکولوژیک، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. نیاز روزانه به ویتامین D در افراد سالم معمولا 5 - 20 میکروگرم می باشد. در درمان پوکی استخوان پس از یائسگی، مقدار 0.25 میکروگرم دو بار در روز مصرف می شود. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید،0.25 mcg/day  مصرف می شود که در صورت نیاز هر 2 - 4  هفته افزایش می یابد.

 

کودکان:

در صورت مصرف ویتامین های گروه D در مقادیر فارماکولوژیک، مقدار مصرف برای هر بیمار باید بر اساس اندازه گیری غلظت کلسیم پلاسما تنظیم گردد. نیاز روزانه به ویتامین D معمولا در نوزادان و کودکان، بیش از بزرگسالان می باشد. در درمان کاهش فعالیت پاراتیروئید،  0.25 mcg مصرف می شود. مقدار نگهدارنده0.01 – 0.1 mcg/kg/day  می باشد.

فرم های دارویی

Capsule: 0.25 mcg