کاپتوپریل

موارد مصرف

این دارو برای کنترل زیادی خفیف تا متوسط فشار خون به تنهایی یاهمراه یک داروی مدرتیازیدی و همچنین در درمان زیادی شدید فشار خون که به سایر تدابیر درمانی پاسخ نمی دهند، مصرف می شود. کاپتوپریل به عنوان داروی کمکی در نارسایی قلب، پس از سکته قلبی و در آسیب کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت غیر وابسته به انسولین مصرف می شود. کاپتوپریل پس از انفارکتوس میوکارد در بیماران مبتلا به اختلال در عملکرد بطن چپ و همچنین در درمان نفروپاتی دیابتیک نیزمصرف می شود.

عوارض جانبی

کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد، تهوع (و گاه گاهی استفراغ)، کرامپ عضلانی، خشکی مداوم دهان، سرفه، تغییرات صدا و حس چشایی، التهاب مخاط دهان، سوء هاضمه، درد شکم، عیب کار کلیه، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، کهیر، بثورات جلدی و حساسیت مفرط و اختلالات خونی با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری کلیوی -عروقی و تنگی آئورت نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: سابقه آنژیوادم، زیادی پتاسیم خون، تنگی شریان کلیه، پیوند کلیه و عیب کار کلیه.
 2. در بیمارانی که تحت رژیم غذایی شدیداً کم نمک قرار داشته یا دیالیز می شوند، کاهش ناگهانی در میزان آنژیوتانسین II به علت مصرف داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ممکن است سبب کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود. علاوه بر این خطر نارسایی کلیه ناشی از مصرف دارو های مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین در بیمارانی که سدیم و حجم خون آنها کاهش یافته یا در بیمارانی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب هستند، افزایش می یابد.
 3. در طول درمان زیادی فشار خون با کاپتوپریل، اندازه گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری است.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش کننده، اثر کاهنده فشار خون را افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ممکن است اثر پائین آورنده فشار خون کاپتوپریل را کاهش داده و خطر نارسایی کلیه افزایش یابد.
 • در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین، خطر بروز زیادی پتاسیم خون افزایش می یابد.
 • در صورت مصرف همزمان کاپتوپریل با داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم و مکمل های پتاسیم، احتمال بروز زیادی پتاسیم خون وجود دارد. همچنین داروهای مدر ممکن است سبب افزایش اثر کاهنده فشار خون کاپتوپریل شوند.
 • در صورت مصرف همزمان لیتیم با کاپتوپریل دفع لیتیم کاهش یافته و غلظت آن در پلاسما افزایش می یابد.
 • مصرف همزمان الکل و داروهای مدر با کاپتوپریل ممکن است سبب تشدید اثرات کاهنده فشار خون شود.
نکات قابل توصیه
 1. مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
 2. این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. از اینرو، مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
 3. از مصرف سایر داروها، بخصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه ندارند، باید خودداری شود.
 4. طی مصرف این دارو، رعایت رژیم غذایی و محدودیت مصرف سدیم اهمیت دارد.
 5. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد .در اینصورت از دو برابر کردن مقدار مصرف دارو باید خودداری گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان پائین آورنده فشار خون، ابتدا مقدار25  میلی گرم 2 یا 3 بار در روز مصرف می شود که در صورت نیاز، پس از یک یا دو هفته مقدار مصرف را می توان به 50 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز افزایش داد. در اختلال عملکرد بطن چپ پس از سکته قلبی، ابتدا مقدار واحد6.25  میلی گرم و سپس 12.5 میلی گرم 3 بار در روز مصرف می شود که بتدریج طی چند روز افزایش می یابد. مقدار نگهدارنده 50 میلی گرم 3 بار در روز است. در آسیب کلیوی در بیماران دیابتی، 25 میلی گرم 3 بار در روز مصرف می شود.

در نارسایی احتقانی قلب، ابتدا 25 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز مصرف می شود. سپس مقدار مصرف در صورت نیاز، هر روز تا میزان 50 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز افزایش می یابد. مقدار نگهدارنده  50 - 100 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز است. برای بیمارانی که به علت درمان قبلی با داروهای مدر، سدیم و آب بدن آنها کاهش یافته، بیمارانی که درمان با داروهای مدر را ادامه می دهند یا بیمارانی که نارسایی کلیوی دارند، مقدار اولیه 6.25 - 12.5 میلی گرم2  یا 3 بار در روز است. این بیماران برای مراقبت از کاهش بیش از حد فشار خون، حداقل یکساعت پس از مصرف مقدار اولیه باید تحت نظر باشند. بیشینه مقدار مصرف در بزرگسالان  150 mg/day است.

 

کودکان:

مقدار اولیه0.3 mg/kg  سه بار در ر وز است که برحسب نیاز هر 8 - 24 ساعت به مقدار 0.3 mg/kg افزایش می یابد. در نوزادان، ابتدا 0.01 mg/kg  دو یا سه بار در روز مصرف می شود که سپس برحسب نیاز و تحمل بیمار تنظیم می گردد. برای بیمارانی که به علت درمان قبلی با داروهای مدر، سدیم و آب بدن آنها کاهش یافته، بیمارانی که درمان با داروهای مدر را ادامه می دهند یا بیمارانی که نارسایی کلیوی دارند، مقدار اولیه0.15 mg/kg  سه بار در روز خواهد بود.

 

فرم های دارویی

Tablet: 25 mg, 50 mg