سفوتاکسیم

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت های استخوان و مفاصل، سوزاک، عفونت های مجاری ادرار و همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از جراحی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

غلظت سرمی دارو نیم ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد. نیمه عمر دارو  1ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا 3 ساعت افزایش یابد. 50 - 60 درصد دارو از طریق فیلتراسیون گلومرولی دفع می شود.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی وعلایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو گزارش شده است. سایر عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از اریتم مولتی فرم، اختلال در آنزیم های کبدی، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا، ائوزینوفیلی و اختلالات خونی، بیقراری، اختلال در خواب، اغتشاش فکر و سرگیجه و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک. تزریق وریدی سریع این دارو ممکن است موجب بروز آریتمی قلبی شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها با پنیسیلامین یا بیماری پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در بیماران مبتلابه عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.
  3. سفالوسپورین ها ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شوند.
  4. این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
تداخل های دارویی

در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها یا وانکومایسین، احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد. اثر ضد انعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این داروها ممکن است افزایش یابد.

نکات قابل توصیه
  1. در صورت نیاز به تزریق عضلانی مقادیر بیش از 2 گرم، باید دارو را در مقادیر منقسم و در نقاط مختلف تزریق نمود.
  2. مخلوط کردن سفوتاکسیم با سایر داروها (به ویژه آمینوگلیکوزیدها) در یک محلول توصیه نمی شود.
  3. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن دارو را باید مصرف کرد، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
  4. در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هرگونه داروی ضد اسهال باید با پزشک مشورت شود.
  5. سفوتاکسیم از راه تزریق عمیق عضلانی، تزریق آهسته وریدی (طی 2 - 3 دقیقه) یا انفوزیون وریدی (طی 20 - 60 دقیقه) مصرف می شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در درمان سوزاک در زنان 500 میلی گرم در یک نوبت و در درمان سوزاک در مردان، یک گرم در یک نوبت تزریق عضلانی می شود.

در پیشگیری از عفونت ها قبل از عمل جراحی سزارین ابتدا یک گرم از راه وریدی هر 6 ساعت حداکثر برای دو نوبت تزریق می شود. در سایر اعمال جراحی، یک گرم 0.5 – 1.5 ساعت قبل از شروع عمل تزریق عضلانی می شود.

مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت ها معمولاً 2 - 6 گرم در روز در 2-4 مقدار منقسم می باشد که این مقدار در مورد عفونت های پسودومونایی یا عفونت های شدید ممکن است تا 12 گرم در روز نیز افزایش یابد.

کودکان:

مقدار مصرف این دارو در نوزادان 50 mg/kg در روز در 2 - 4 مقدار منقسم است که در عفونت های شدید تا 150-200 mg/kg  ممکن است افزایش یابد.

در کودکان بزرگتر مقدار مصرف دارو 100-150 mg/kg در روز در 2 – 4 مقدار منقسم است که در عفونت های شدید تا 200 mg/kg  در روز ممکن است افزایش یابد.

فرم های دارویی

Powder For Injection: 500 mg, 1 g (as Sodium)