کلردیازپوکساید

موارد مصرف

کلردیازپوکساید در کنترل اختلالات اضطراب یا برای تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب و همچنین برای رفع علائم قطع مصرف الکل مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی جذب می شود و تمایل زیادی برای اتصال به پروتئین های پلاسمایی دارد. در کبد متابولیزه شده و به متابولیت های فعال تبدیل می شود. نیمه عمر آن 5 - 30 ساعت و دفع آن از طریق کلیه می باشد. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد، به سرعت و میزان تجمع دارو و به نوبه خود به نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی در روز بعد از مصرف دارو، گیجی و عدم تعادل (بخصوص در افراد مسن)، فراموشی، وابستگی، تحریک پذیری غیرعادی و در برخی موارد سردرد، سرگیجه، افت فشار خون، افزایش ترشحات بزاق، کرامپ و درد در ناحیه شکم، بثورات جلدی، اختلال بینائی، تغییر در میل جنسی، احتباس ادرار، اختلالات خونی و یرقان از عوارض جانبی دارو هستند.

هشدارها
 1. در بیماری تنفسی، ضعف عضلانی، بیماران با سابقه مصرف نابجای دارو و الکل و یا افراد با اختلال شخصیتی، مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء، شوک گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن، میاستنی گراو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. در افراد مسن، نارسایی کبدی و نوجوانان و افراد دارای بیماری شدید کلیوی، مقدار مصرف دارو باید کاهش پیدا کند.
 3. مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد دارو، خطر بروز وابستگی های جسمی و روانی را افزایش می دهد.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان با الکل یا سایر داروهای مضعف CNS از جمله ضد دردهای مخدر، بیهوش کننده های عمومی، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز(MAO) ، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پائین آورنده فشار خون که باعث تضعیف  CNSمی شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) و رزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید نماید.
 • آنتی اسیدها جذب کلردیازپوکساید را به تاخیر می اندازند.
 • کاربامازپین متابولیسم کلردیازپوکساید را افزایش و غلظت سرمی آن را کاهش می دهد.
 • مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این داروها شود.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو ممکن است وابستگی ایجاد کند و نباید بیش از مقدار توصیه شده یا به مدت طولانی مصرف شود.
 2. اگر بعد از چند هفته اثر درمانی کاهش یابد، باید به پزشک مراجعه شود.
 3. در صورت بروز خواب آلودگی، سرگیجه، منگی، از دست دادن مهارت در انجام کار بخصوص در افراد مسن، در رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط شود.
 4. به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف این دارو باید بتدریج قطع شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد اضطراب، 5 - 25 میلی گرم 3 یا 4 بار در روز و به عنوان درمان علائم قطع مصرف الکل (تسکین بخش - خواب آور) ، ابتدا50 - 100  میلی گرم مصرف می شود و سپس برحسب نیاز تا حداکثر400 mg/day  تکرار می گردد.

کودکان:

به عنوان ضد اضطراب در کودکان با سن بیشتراز 6 سال، 5 میلی گرم 2 - 4 بار در روز مصرف می شود و در صورت نیاز مقدار مصرف تا 10 میلی گرم 2 - 3 بار در روز افزایش می یابد.

فرم های دارویی

Tablet: 5 mg, 10 mg