سیزاپراید

موارد مصرف

سیزاپراید برای درمان علائم و ضایعات ناشی از برگشت محتویات معده به مری، بهبود عوارض ناشی از رفع کندی تخلیه معده در اثر دیابت، اسکلروز سیستمیک، نوروپاتی اعصاب خودکار و در درمان سوءهاضمه تجویز می شود.

مکانیسم اثر

این دارو موجب آزاد شدن استیل کولین از اعصاب کولینرژیک در دستگاه گوارش می شود. بدین ترتیب، این دارو فعالیت و انقباض عضلات اسفنکتر تحتانی مری را افزایش می دهد و تخلیه معده را تسریع می کند که در نتیجه زمان عبور محتویات روده کوتاه می شود.

فارماکوکینتیک

جذب این دارو سریع و کامل است. متابولیسم دارو کبدی است و از طریق کلیه و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

کرامپ شکمی و اسهال، افزایش دفعات دفع ادرار، سر درد، تشنج، تکرر ادرار، اثرات خارج هرمی، اختلال در عملکرد کبد و آریتمی بطنی از عوارض جانبی دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در مواردی که تحریک معدی – رود ه ای خطرناک باشد (مانند خونریزی، انسداد یا سوراخ شدن لوله گوارش) نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مقدار مصرف این دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه یا کبد در ابتدای درمان باید نصف مقادیر معمول باشد.
  2. مصرف این دارو در بیماران سالخورده یا مبتلا به اختلالات قلبی باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان یکسری از داروها با سیزاپراید خطر بروز آریتمی بطنی را که ممکن است کشنده باشد، افزایش می دهد. از این رو مصرف همزمان سیزاپراید با مسدود کننده های کانال کلسیم و داروهای آنتی هیستامین توصیه نمی شود.
  • همچنین اریترومایسین، فلوکونازول، کتوکونازول و میکونازول احتمالاً از طریق مهار متابولیسم این دارو، غلظت پلاسمایی آن و خطر بروز آریتمی را افزایش می دهند.
  • داروهای آنتی موسکارینی اثرات سیزاپراید را خنثی می کنند.
  • سیزاپراید اثر داروهای ضد انعقاد خوراکی را ممکن است افزایش دهد.
نکات قابل توصیه
  1. در نارسایی کبد و کلیه مقدار مصرف دارو باید نصف شود
  2. توصیه می شود که این دارو 15 دقیقه قبل از غذا و در موقع خواب (در مورد علائم شبانه) همراه با یک لیوان آب یا نوشیدنی دیگر مصرف گردد.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در ضایعات مخاطی ناشی از برگشت محتویات معده به مری 10 میلی گرم 3 - 4 بار در روز یا 20  میلی گرم دو بار در روز (طول دوره درمان 12 هفته) مصرف می شود. به عنوان مقدار نگهدارنده 20 میلی گرم در موقع خواب یا 10 میلی گرم 2 بار در روز (در صورتی که ضایعات خیلی شدید باشند، 20 میلی گرم دو بار در روز در صورتی که کرامپ های شکمی شدید بروز کند، مقدار 10  میلی گرم چهار بار در روز) مصرف می شود. در کندی تخلیه معده ناشی از دیابت، اسکلروز سیستمیک و نوروپاتی اعصاب خودکار، 10 میلی گرم 3 - 4 بار در روز به مدت 6 هفته مصرف می شود (در صورت لزوم می توان طول دوره درمان را بیشتر کرد). در درمان علائم سوءهاضمه 10 میلی گرم 3 بار در روز (طول دوره درمان معمولاً 4 هفته) تجویز می شود.

 کودکان:

در صورت نیاز، از راه خوراکی مقدار 0015 - 0.3 mg/kg سه تا چهار بار در روز قبل از غذ ا استفاده می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 5 mg, 10 mg

Suspension: 1 mg/ml