کلاریترومایسین

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های مجاری تنفسی، عفونت های خفیف تا متوسط پوست و بافت های نرم، التهاب گوش میانی و ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی به سرعت جذب می شود و دارای متابولیسم عبور اول از کبد می باشد. فراهمی زیستی دارو حدود 55 درصد است. دارو و متابولیت آن بطور گسترده در مایعات و بافت های بدن منتشر می شوند. کلاریترومایسین بطور گسترده در کبد متابولیزه و از طریق صفرا و مدفوع دفع می گردد. نیمه عمر دارو 3 - 4 ساعت گزارش شده است.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، اسهال، احساس ناراحتی در شکم، کهیر، بثورات جلدی و سایر واکنش های آلرژیک، کاهش برگشت پذیر قدرت شنوایی (با مقادیر زیاد) یرقان انسدادی، عوارض قلبی، سردرد، سوء هاضمه، تغییر رنگ زبان و دندان ها، درد مفاصل و عضلات، اضطراب، بی حالی یا بد خوابی، کاهش قند خون، هپاتیت یا یرقان و سندرم استیونس-جانسون از عوارض گزارش شده این دارو هستند.

هشدارها
  1. در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبدی یا کلیوی، تاکی کاردی بطنی و پورفیری باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کلیوی، کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
تداخل های دارویی

این دارو نیز مانند اریترومایسین با تعدادی از داروها تداخل دارد.

نکات قابل توصیه

بهتر است این دارو (به ویژه کپسول آن) با معده خالی مصرف شود، ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا نیز مصرف نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو از راه خوراکی 250 mg دو بار در روز می باشد که ممکن است تا 500 mg دو بار در روز افزایش یابد. دوره درمان با این دارو معمولاً 7 – 14 روز می باشد.

کودکان:

مقدار مصرف این دارو در کودکان 5.7 mg/kg دو بار در روز برای 5 – 10 روز می باشد.

فرم های دارویی

Powder For Suspension: 125 mg/5 ml

Tablet: 250 mg, 500 mg