کلوبازام

موارد مصرف

کلوبازام برای درمان کمکی صرع در بیمارانی که بخوبی به سایر داروهای ضد تشنج پاسخ نمی دهند، مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب و در کبد متابولیزه می شود. متابولیت های آن از طریق ادرار دفع می شوند. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد به سرعت و میزان تجمع دارو و به نوبه خود نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی، اغتشاش شعور،عدم تعادل (بخصوص در سالمندان)، فراموشی، وابستگی، افزایش حالت تهاجمی (بصورت متناقض)، گهگاه سر درد، سرگیجه، کمی فشار خون، اختلال گوارشی، بثورات جلدی، اختلال دید و تغییر میل جنسی از عوارض جانبی این دارو هستند.

هشدارها
  1. در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان تجویز شود: بیماری تنفسی، ضعف عضلانی (بخصوص میاستنی گراو)، اختلال شدید شخصیتی و پورفیری، مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلاء به آن.
  2. مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد.
  3. بنزودیازپین ها ممکن است سبب بروز ضعف تنفسی بویژه در افراد سالخورده، کودکان و افراد بشدت بیمار شود. در این موارد کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان این دارو با داروهای مضعف CNS از جمله الکل، بیهوش کننده های عمومی، داروهای ضد درد مخدر، داروهای ضد افسردگی و ضد جنون، آنتی هیستامین ها ، داروهای پائین آورنده فشار خون با اثر مرکزی ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید کند.

نکات قابل توصیه
  1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده و به مدت طولانی مصرف شود.
  2. در صورتی که پس از چند هفته، اثر بخشی دارو کاهش یابد، از افزایش مقدار مصرف دارو بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
  3. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. باید دقت شود هیچ یک از نوبت های مصرف فراموش نگردد.
  4. به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو باید بتدریج قطع شود.
  5. به دلیل بروز خواب آلودگی، سرگیجه و منگی، از رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند، باید خودداری شود.
  6. مقادیر مصرف دارو را بهتر است شب موقع خواب مصرف نمود و در صورت مصرف در مقادیر منقسم بهتر است مقدار بیشتر دارو شب موقع خواب تجویز شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد تشنج، 5 - 15 mg/day مصرف می شود و برحسب نیاز ممکن است بتدریج افزایش یابد.

کودکان:

درکودکان 2 - 16 سال، به عنوان ضد تشنج،5 mg/day  و در کودکان کمتر از 2 سال 0.5 - 1 mg/kg/day  مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 10 mg