کلوبتازول

موارد مصرف

کلوبتازول فقط برای درمان علامتی کوتاه مدت اختلالات شدید و مقاوم التهابی پوست از قبیل اگزمای recalcitrant که به سایر کورتیکواستروئیدهای ضعیف تر پاسخ نمی دهد و همچنین در درمان پسوریازیس به کار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های اختصاصی خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپکس دارو - گیرنده وارد هسته سلول می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA، موجب تحریک روند رونویسی mRNA و بدنبال آن ساخت آنزیم های مهاری می گردد که گمان می رود مسئول ایجاد اثرات مهاری ضد التهابی می باشند.

فارماکوکینتیک

متابولیسم کورتیکواستروئیدها عمدتاً در خود پوست صورت می گیرد، ولی متابولیسم پوستی این دارو نسبت به سایر کورتیکواستروئیدی موضعی کمتر می باشد. به همین دلیل تجویز مکرر آن باعث تجمع دارو در پوست شده و می تواند به طولانی شدن مدت اثر، تشدید عوارض جانبی و افزایش جذب سیستمیک دارو منجر شود. این دارو دارای متابولیسم کبدی نیز می باشد.

عوارض جانبی

بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت تماسی، درماتیت پری اورال، اختلالات التهابی در ناحیه صورت به ویژه در خانم ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در شیرخواران کمتر از یکسال، پلاک های منتشر و گسترده پسوریازیس، عفونت های باکتریایی، قارچی و یا ضایعات ویروسی پوستی و درمان نشده، روزاسه و درماتیت های اطراف دهان و برای درمان آکنه نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. از مالیدن این دارو روی پوست کودکان تا حد امکان باید پرهیز شود.
  2. از مصرف طولانی مدت فرآورده روی پوست صورت باید اجتناب گردد.
  3. این دارو در اختلالات التهابی پوست شیرخواران از قبیل التهاب ناشی از ادرار سوختگی باید با احتیاط فراوان مصرف شود. درمان نباید بیش از 5 - 7 روز ادامه یابد.
  4. برای به حداقل رسانیدن عوارض جانبی کورتیکواستروئیدهای موضعی، لازم است دارو بصورت یک لایه نازک و فقط در نواحی مورد نیاز تا دو بار در روز استعمال شوند.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف خودسرانه این دارو باید خودداری شود.
  2. از به کاربردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان با کلوبتازول باید خودداری شود.
  3. از تماس دارو با چشم ها باید جلوگیری شود.
  4. در صورتی که با گذشت دو هفته عارضه ای که برای آن کلوبتازول تجویز شده، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه شود.
  5. قبل از شیردهی از استعمال دارو روی بافت پستان باید خودداری شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار کافی از کرم یا پماد، 1 - 2 بار در روز و حداکثر تا 4 هفته استفاده می شود. بیشینه مصرف دارو 50 گرم در هفته می باشد.

کودکان:

مصرف دارو در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود.

فرم های دارویی

Cream: 0.05%

Ointment: 0.05%