کلونازپام

موارد مصرف

این دارو ممکن است در درمان صرع کوچک که به داروهای ضد تشنج سوکسینیمید یا اسید والپروئیک پاسخ نمی دهند، مصرف می شود. همچنین کلونازپام در درمان اختلالات پانیک مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

این دارو از راه خوراکی بخوبی جذب و در کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر دارو 18 - 50 ساعت است. پیوند این دارو به پروتئین پلاسما بسیار زیاد است. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی 1 - 2 ساعت می باشد. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف یک مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادیر متعدد، به سرعت تجمع دارو و به نوبه خود نیمه عمر دفع و کلیرانس آن بستگی دارد.

عوارض جانبی

خواب آلودگی و منگی، خستگی، ضعف عضلانی، اشکال در تمرکز حواس، افزایش جریان بزاق، پرخاشگری (واکنش متناقض)، تحریک پذیری، تاری دید، تغییر میل جنسی، وابستگی به دارو، اشکال در تکلم، افسردگی، تاکی کاردی، طپش قلب و اختلالات رفتاری ازعوارض جانبی دارو هستند.

هشدارها
 1. در بیماری تنفسی، نارسایی کبدی و کلیوی و پورفیری، مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء، شوک، گلوکوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلا به آن و میاستنی گراو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 2. احتمال بروز کمی فشار خون و آپنه در زمان مصرف این دارو وجود دارد.
 3. مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین ها خطر بروز وابستگی های روانی و جسمی را افزایش می دهد.
 4. بنزودیازپین ها ممکن است سبب بروز ضعف تنفسی در افراد سالخورده، کودکان و افراد بشدت بیمار شوند. در این موارد کاهش مقدار مصرف دارو ممکن است ضروری باشد.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان با داروهای مضعف CNS، از جمله الکل، ضد دردهای مخدر، بیهوش کننده های عمومی، مهارکننده های مونوآمینواکسیداز(MAOI) ، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای پائین آورنده فشار خون که باعث تضعیف  CNS می شوند (مانند کلونیدین و متیل دوپا) ورزرپین ممکن است اثر مضعف CNS این دارو را تشدید نماید.
 • آنتی اسیدها جذب کلونازپام را به تاخیر می اندازند.
 • مصرف همزمان با تری متافان قبل از عمل جراحی، باعث تشدید اثر پائین آورنده فشار خون شده و خطر افت شدید فشار خون، شوک و کلاپس قلبی - عروقی را در حین جراحی افزایش می دهد.
 • مصرف همزمان با کاربامازپین سبب افزایش متابولیسم و کاهش غلظت سرمی کلونازپام می گردد.
 • مصرف همزمان بنزودیازپین ها با ایتراکونازول و کتوکونازول ممکن است سبب مهار متابولیسم بنزودیازپین ها و در نتیجه افزایش غلظت پلاسمایی این دارو شود.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
 2. در صورتی که پس از چند هفته، اثر بخشی دارو کاهش یافت، از افزایش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک باید خودداری شود.
 3. به منظور کاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو باید بتدریج قطع شود.
 4. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. باید دقت شود هیچ یک از نوبت های مصرف فراموش نشوند.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

 به عنوان ضد تشتنج، ابتدا 0.5 میلی گرم 3 بار در روز مصرف می شود. مقدار مصرف دارو را می توان در مقادیر 0.5 - 1 میلی گرم هر سه روز تا زمان کنترل حملات یا بروز عوارض جانبی افزایش داد. به عنوان ضد پانیک، ابتدا 0.25 میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود. مقدار مصرف را می توان تا 1 mg/day  پس از سه روز افزایش داد. مقدار مصرف در مقادیر 0.125 - 0.25 میلی گرم دو بار در روز تا زمان کنترل اختلالات یا بروز عوارض جانبی قابل افزایش است.

کودکان:

به عنوان ضد تشتنج، در کودکان با سن کمتر از  10 سال، ابتدا 10 - 30 mcg/kg/day در 2 تا  3 مقدار منقسم مصرف می شود. برحسب تحمل بیمار یا تاثیر دارو، حداکثر به این مقدار، میزان 0.25 - 0.5 میلی گرم هر سه روز اضافه می شود تا مقدار نگهدارنده موثر به 0.1 - 0.2 mg/kg/day برسد.

فرم های دارویی

Tablet: 1 mg, 2 mg