کلوپیدوگرل

موارد مصرف

کلوپیدوگرل در اختلالات آترواسکلروتیک (CVA، MI، مرگ عروقی) در بیماران مبتلا به آترواسکلروز که اخیراً دچارMI ،CVA  یا بیماری های عروقی محیطی بوده اند، مصرف می شود.

مکانیسم اثر

کلوپیدوگرل باعث وقفه در اتصال  ADPبه گیرنده های آن بر روی سطح پلاکت ها می شود و در نتیجه فعال سازی گلیکوپروتئین کمپلکس IIb/IIIa  را که به واسطه ADP انجام می شود، مختل می نماید. بدین ترتیب تجمع پلاکتی متوقف می شود. از آنجا که کلوپیدوگرل به صورت غیر برگشت پذیر گیرنده پلاکتیADP  را مسدود می کند، پلاکت هایی که در معرض این دارو قرار می گیرند، به صورت دائمی متأثر خواهند شد.

عوارض جانبی

درد شکمی، سوء هاضمه، اسهال، اختلالات خونریزی (از جمله در دستگاه گوارش و داخل جمجمه)، تهوع، استفراغ، گاستریت، نفخ، یبوست، زخم معده و اثنی عشر، سردرد، گیجی، پارستزی، لکوپنی، کاهش پلاکت ها، ائوزینوفیلی، جوش و خارش با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در خونریزی فعال و شیردهی نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. از مصرف کلوپیدوگرل در چند روز اول پس از انفارکتوس میوکارد و 7 روز پس از حمله ایسکمیک باید اجتناب نمود.
  2. در بیمارانی که در معرض خطر افزایش خونریزی ناشی از تروما، جراحی یا دیگر شرایط پاتولوژیک هستند، و در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی و کلیوی، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  3. در مصرف همزمان این دارو با داروهایی که خطرخونریزی را افزایش می دهند، باید احتیاط شود.
  4. در صورتی که اثر ضد پلاکتی مطلوب نباشد، هفت روز قبل از انجام جراحی باید مصرف کلوپیدوگرل قطع شود.
مقدار مصرف

این دارو به میزان 75 mg/day مصرف می شود. در سندرم حاد کرونر ابتدا 300 mg/day و سپس 75 mg/day (همراه با 75 تا325  میلی گرم آسپیرین) مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 75 mg