کول تار

موارد مصرف

کول تار برای درمان شوره سر، درماتیت سبوره ای، اگزما ی آتوپیک مزمن و پسوریازیس به کار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو هیپرپلازی پوست را در برخی از اختلالات پرولیفراتیو کاهش می دهد. بعلاوه اثرات ضدعفونی کننده، ضد انگلی، ضد قارچی، ضد باکتریایی و کراتوپلاستیک آن در انسان گزارش شده است.

عوارض جانبی

فولیکولیت، تحریک پوستی و ضایعات مشابه بثورات، حساسیت به نور، رنگی شدن پوست، مو و البسه با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

دارو در محل عفونت، پسوریازیس چرک دار یا حاد و یا نواحی بدون پوست و یا در صورت وجود سابقه حساسیت به آن، نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. از تماس دارو با چشم ها، مخاط، نواحی تناسلی و مقعد و پوست صدمه دیده یا ملتهب باید اجتناب شود.
  2. مصرف دارو با متوکسالن سیستمیک یا موضعی توصیه نمی شود.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان داروهای حساس کننده به نور از قبیل متوکسالن، اسید نالیدیکسیک، گریزئوفولوین، فنوتیازین ها، سولفونامیدهای سیستمیک، تتراسیکلین های سیستمیک و مدرهای تیازیدی با فرآورده های حاوی این دارو ممکن است موجب بروز اثرات تجمعی حساسیت به نور شود.

نکات قابل توصیه
  1. برای استفاده از شامپو، موی سر باید با آب گرم مرطوب شده، با مقدار کافی شامپو شسته و آبکشی گردد. شستشو با شامپو باید تکرار شده و پس از پنج دقیقه موها به دقت آبکشی شود.
  2. فرآورده های مایع حاوی این دارو را می توان روی پوست خشک یا مرطوب به کار برد یا آنها را به مقدار لازم به آب نیم گرم وان حمام افزوده و استحمام کرد. در صورت مصرف مستقیم آن بر پوست باید مقدار کافی از دارو را روی موضع مورد نظر قرار داده و به آرامی مالش داد.
  3. محلول دارو آتش گیر است و نباید در نزدیکی گرما یا شعله باز و یا هنگام دود کردن سیگار مصرف شود. این دارو ترجیحاً باید در دمای 15 - 30 درجه سانتی گراد و در ظرف در بسته نگهداری شود.
  4. دارو ممکن است به طور موقت رنگ موهای بور، سفید یا رنگی را تغییر دهد.
  5. به دلیل احتمال بروز واکنش حساسیت به نور، نواحی تحت درمان تا 72 ساعت پس از مصرف دارو نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد. قبل از تماس با نور مستقیم خورشید یا نور چراغ باقیمانده دارو باید از روی پوست بیمار برداشته شود.
  6. چنانچه دارو همراه با نور UV یا نور خورشید تجویز شده باشد، بیمار می تواند 2 - 72 ساعت پس از استعمال کول تار در معرض نور قرار گیرد. در این صورت حداقل مقدار مصرف که منجر به اریتم می شود، باید برای هر بیمار مشخص شده و اولین مقدار مصرف نباید از حداقل مقدار مصرف ایجاد کننده اریتم تجاوز نماید.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

لوسیون دارو را می توان 1 - 3 بار در روز به طور موضعی مصرف کرد یا اینکه آن را در آب نیم گرم وان حمام ریخته و استحمام نمود.

فرم های دارویی

Lotion: 5%