درباره کوآموکسی کلاو

ترکیبی از آموکسی سیلین و اسید کلاولانیک که تحت عنوان کوآموکسی کلاو شناخته می شود، برای درمان برخی عفونت های باکتریایی مانند عفونت های گوش، ریه ها، سینوس ها، پوست و مجاری ادراری مورد استفاده قرار می گیرد.آموکسی سیلین متعلق به گروهی از داروهاست که آنتی بیوتیک های پنی سیلینی نامیده می شوند و از طریق متوقف کردن رشد باکتری ها عمل می کند.کلاولانیک اسید نیز متعلق به گروهی از داروها موسوم به بازدارنده های بتالاکتام می باشد. نقش آن ممانعت از تخریب آموکسی سیلین توسط باکتری هاست. آنتی بیوتیک ها هیچ نقشی در درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سایر عفونت های ویروسی ندارند.

 

موارد استفاده دیگر کو آموکسی کلاو:

کوآموکسی کلاو، همچنین برای درمان موارد خاصی از بیماری های مقاربتی (STD ; sexually transmitted diseases) مورد استفاده قرار می گیرد. کوآموکسی کلاو موارد استفاده دیگری نیز دارد که در این مورد می توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

نحوه مصرف کوآموکسی کلاو (مدلاین پلاس)

کوآموکسی کلاو به صورت قرص، قرص های جویدنی و سوسپانسیون خوراکی تولید می شود. و معمولا به صورت 3 بار در روز (هر 8 ساعت) و یا دو بار در روز (هر 12 ساعت) تجویز می شود. برای اینکه زمان مصرف دارو را فراموش نکنید، سعی کنید آن را در ساعات مشخصی از روز مصرف کنید.

سوسپانسیون خوراکی را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.

قرص های کوآموکسی کلاو قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند. به عنوان مثال نمی توان قرص های حاوی 500 mg آموکسی سیلین را با دو قرص حاوی 250 mg آموکسی سیلین جایگزین کرد. زیرا در این صورت مقدار کلاولانیک اسید آن دو برابر خواهد شد.

دوره درمان با دارو را تمام کنید، حتی در صورتی که احساس بهبودی دارید دارو را تا تمام نشدن دوره درمان قطع نکنید؛ زیرا قطع زودتر از موعد دارو ممکن است منجر به ایجاد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک شود.

موارد مصرف کوآموکسی کلاو

این دارو در درمان عفونت های مجاری ادراری تناسلی، عفونت گوش میانی، مجاری تنفسی و برونشیت مزمن، سالمونلوز مهاجم، عفونت های شکمی، سلولیت، گاز گرفتگی حیوانات و عفونت شدید دندان همراه با سلولیت مصرف می شود.

مکانیسم اثر کوآموکسی کلاو

این دارو ترکیبی از آموکسی سیلین و اسید کلاولانیک است. اسید کلاولانیک یک مهار کننده قوی و غیر قابل برگشت آنزیم بتالاکتاماز باکتریایی است و مانع هیدرولیز حلقه بتالاکتام (آموکسی سیلین) می شود.

فارماکوکینتیک

آموکسی سیلین و اسید کلاولانیک هر دو از راه خوراکی به خوبی جذب می شوند و در برابر اسید معده مقاوم هستند و غذا بر جذب آنها تاثیری ندارد. غلظت سرمی هر دو دارو 1 - 2 ساعت بعد از مصرف به اوج خود می رسد، نیمه عمر اسید کلاولانیک تقریباً یک ساعت است که در صورت عیب کار کلیه تا 3 ساعت نیز افزایش می یابد. دفع هر دو دارو عمدتاً کلیوی است.

ملاحظات قبل از مصرف

قبل از شروع به مصرف دارو در هر یک از موارد زیر پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید:

 • در صورت حساسیت به آموکسی سیلین، کلاولانیک اسید، سفالوسپورین ها، یا هر داروی دیگر.
 • در صورت مصرف همزمان داروهای دیگر؛ بخصوص داروهای آلوپورینول و یا پروبنسید. زیرا برای جلوگیری از عوارض جانبی دارویی ممکن است لازم باشد که پزشک دوز دارو را تغییر دهد. 
 • در صورت داشتن هر یک از این بیماری ها: بیماری کلیوی یا کبدی یا سابقه بیماری کلیوی و کبدی، آلرژی ها، آسم، تب یونجه، کهیر، منونوکلئوز.
 • در صورتی که باردار هستید، قصد باردار شدن دارید یا به نوزاد خود شیر می دهید.

کوآموکسی کلاو ممکن است اثرات قرص های ضد بارداری خوراکی را کاهش دهد. اگر برای پیشگیری از بارداری از این روش استفاده می کنید، بهتر است در طول دوره درمان با کوآموکسی کلاو از یک روش جایگزین دیگر استفاده کنید.

عوارض جانبی کوآموکسی کلاو (مدلاین پلاس)

در صورتی که هر یک از این علائم ایجاد شده، پس از مدتی مصرف دارو از بین نرفتند یا تشدید یافتند، پزشک خود را مطلع کنید:

 • اسهال
 • احساس سنگینی معده
 • استفراغ
 • راش ها یا ضایعات خفیف پوستی

 

عوارض جانبی خطرناک:

در صورت بروز هر یک از علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید:

 • راش ها یا ضایعات پوستی شدید
 • خارش
 • کهیر
 • احساس تنفس یا بلع مشکل
 • ویز یا خس خس سینه
 • احساس خارش یا وجود ترشح در ناحیه واژینال
 • زرد شدن رنگ پوست یا چشم ها

ترکیب آموکسی سیلین با کلاولانیک اسید (کوآموکسی کلاو) ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز داشته باشند. در این باره از پزشک یا داروساز خود کسب اطلاع نمایید.

عوارض جانبی کوآموکسی کلاو (دارونامه رسمی ایران)

واکنش های حساسیتی شامل کهیر، تب، درد مفاصل، آنژیوادم، شوک آنافیلاکتیک در بیمارانی که دچار حساسیت مفرط می شوند، هپاتیت، یرقان کلستاتیک، اریتم مولتیفرم، نکرولیز سمی پوست، درماتیت پوست های و بندرت سر گیجه، سر درد، تشنج با مصرف این دارو گزارش شده است.

مصرف بیش از حد (overdos) کوآموکسی کلاو

در صورت مصرف اتفاقی و بیش از حد دارو (overdose) بلافاصله با اورژانس 115 تماس حاصل کنید.

علائم مصرف زیاد دارو (overdose) و مسمومیت دارویی:

 • درد معده
 • استفراغ
 • اسهال
 • راش ها یا ضایعات پوستی
 • بیش فعالی
 • خواب آلودگی
تداخل های دارویی

مصرف همزمان داروهای جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن، با این دارو ممکن است اثر این داروها را کاهش دهد و منجر به بارداری ناخواسته شود.

موارد منع مصرف کوآموکسی کلاو

در صورت وجود سابقه حساسیت آلرژیک به پنی سیلین ها یا یرقان و اختلال عملکرد کبد ناشی از پنی سیلین یا کوآموکسی کلاو این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

در بیماران دارای سابقه آلرژی، بیماران مبتلا به عیب کار کلیه و در بیماران مبتلا به هپاتیت شدید باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

مقدار مصرف کوآموکسی کلاو

بزرگسالان:

مقدار مصرف این دارو از راه خوراکی بر اساس آموکسی سیلین، 250 میلی گرم هر 8 ساعت می باشد که این مقدار در عفونت های شدید دو برابر می شود.

کودکان:

مقدار مصرف این دارو در کودکان بر اساس سوسپانسیون 156 حاوی 125 میلی گرم آموکسی سیلین تری هیدرات و 31.25 میلی گرم اسید کلاولانیک (به صورت ملح پتاسیم) در هر 5 میلی لیتر سوسپانسیون:

برای کودکان 3 - 8 ماه 1.25 میلی لیتر هر 8 ساعت،

در کودکان 9 ماه تا دو سال 2.5 میلی لیتر هر 8 ساعت

و در کودکان 3 - 6 سال 5 میلی لیتر هر 8 ساعت می باشد که این مقادیر در عفونت های شدید تا 10 میلی لیتر افزایش می یابد.

مقدار مصرف این دارو در کودکان 6 - 12 سال بر اساس سوسپانسیون  312حاوی 250 میلی گرم آموکسی سیلین و 62.5 اسید کلاولانیک (به صورت ملح پتاسیم) در هر 5 میلی لیتر سوسپانسیون 2.5 میلی لیتر هر 8 ساعت می باشد که در عفونت های شدید تا  5میلی لیتر افزایش می یابد.

فرم های دارویی کوآموکسی کلاو

For Suspension (156): (Amoxicillin 125 mg + Clavulanic Acid 31.25 mg)/5 ml or per Sachet

For Suspension (228): (Amoxicillin 200 mg + Clavulanic Acid 28.5 mg)/5 ml

For Suspension (312): (Amoxicillin 250 mg + Clavulanic Acid 62.5 mg)/5 ml or per Sachet

Tablet (375): (Amoxicillin 250 mg + Clavulanic Acid 125 mg )

For Suspension (457): (Amoxicillin 400 mg + Clavulanic Acid 57 mg)/5 ml

Tablet (625): (Amoxicillin 500 mg + Clavulanic Acid 125 mg)