کنتراسپتیو اچ دی

موارد مصرف

این دارو عمدتاً به منظور جلوگیری از بارداری به کار می رود، ولی برای پیشگیری از بروز سرطان تخمدان یا آندومتر، کاهش کیست های تخمدانی، بیماری خوش خیم فیبروکیستیک پستان، منظم ساختن دوره قاعدگی، کاهش حجم خون ریزی قاعدگی، کاهش فشارهای روحی قبل از قاعدگی و کاهش تعداد دفعات قاعدگی دردناک نیز مفید می باشد.

مکانیسم اثر

ترکیبات استروژنی (اتینیل استرادیول) وپروژستینی (لوونورژسترل) موجود در این فرآورده با مهار ترشح LH و FSH و حذف پیک LH در میانه سیکل و کاهش استروئیدهای آندوژن مانع رها شدن تخمک می گردند. در ضمن مانع لانه گزینی تخمک و انتقال تخمک بارورشده در لوله های رحمی می گردند. در عین حال با تغییر ضخامت مخاط گردن رحم، عبور اسپرم را نیز مشکل می سازند.

فارماکوکینتیک

این ترکیب بخوبی از راه خوراکی جذب و عمدتاً در کبد متابولیزه و از طریق ادرار دفع می گردند. نیمه عمر لوونورژسترل حدود 16 ساعت واتینیل استرادیول 13 - 27 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

بروز ترومبوآمبولی وریدی، زیادی فشار خون، بروز لکه های قهوه ای یا بی رنگ در پوست بدن، ورم و افزایش حساسیت پستان ها، افزایش شیوع بیماری های صفراوی و تشکیل سنگ صفرا، تهوع، استفراغ، سردرد ملایم یا سردرد های میگرنی شدید، افزایش وزن، خونریزی های نامنظم طی دوره قاعدگی، آکنه و پرمویی از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود یا سابقه بیماری های ترومبوآمبولیک، بیماری های عروقی مغز، سکته قلبی، بیماری شریان کرونر، بالا بودن مادرزادی چربی های خون، سرطان دستگاه تناسلی و یا سایر سرطان های وابسته به هورمون، خونریزی مهبلی با علت نامشخص، تومورهای کبدی و نارسایی عملکرد کبد نباید مصرف شود.

این دارو در دوران بارداری منع مصرف دارد و قبل از شروع به مصرف باید از نظر عدم بارداری اطمینان حاصل شود.

هشدارها
 1. در صورت وجود سردردهای میگرنی، زیادی فشار خون، دیابت، سابقه یرقان انسدادی در دوران بارداری یا در هنگام مصرف قبلی این داروها و بیماری های صفراوی و نیز خانم های جوان زیر 20 سال و یا کسانی که می خواهند به مدت طولانی قبل از نخستین بارداری از این دارو استفاده کنند، مصرف این دارو توصیه نمی شود.
 2. مصرف این فرآورده به مدت طولانی در سنین زیر45 سال، احتمالاً خطر بروز سرطان پستان را افزایش می دهد.
 3. با مصرف این فرآورده، احتمال خطر بروز زیادی فشار خون وجود دارد.
 4. استفاده از این دارو، ممکن است آزمون تحمل گلوکز را تغییر دهد.
 5. این دارو ممکن است نتایج آزمایشگاهی مربوط به ارزیابی هورمون های تیروئید، گلوکو کورتیکوئیدها و هورمون های جنسی را دچار تغییر سازد.
 6. در صورت نیاز به جراحی به دلیل امکان بروز ترومبوآمبولیسم پس از جراحی، بهتر است مصرف این فرآورده چند هفته یا چند ماه قبل از جراحی قطع شود.
 7. در افراد با سابقه ابتلا به دیابت ناشی از حاملگی و یا فیبروئید رحمی با احتیاط مصرف شود.
 8. در صورت استفراغ یا اسهال شدید به دلیل کاهش جذب گوارشی دارو و احتمال کاهش اثربخشی آن بهتر است در طول مدت بیماری و تا یک هفته پس از قطع آن، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
تداخل های دارویی
 • برخی از ترکیبات ضد باکتری مثل ریفامپین، ترکیبات ضد صرع مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پیریمیدون و ترکیبات ضد قارچ مانند گریزئوفولوین موجب افزایش متابولیسم قرص های خوراکی ضد بارداری می گردند، ولی اثربخشی این فرآورده چندان تغییر نمی یابد.
 • این دارو با اثر ضد انعقاد داروهای ضد انعقاد خوراکی مثل وارفارین، مقابله می کند.
 • غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین نیز در تجویز همزمان با این دارو، افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه
 1. در صورت مصرف همزمان داروهایی که متابولیسم این دارو را تسریع می نمایند مصرف این دارو نسبت به سایر قرص های خوراکی ضد بارداری ارجحیت دارد.
 2. مصرف دارو در هنگام شب و قبل از خواب، از عو ارض گوارشی دارو می کاهد.
 3. قرص ها باید هر روز، در ساعت معین مصرف شوند. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف، به محض به خاطر آوردن مصرف شود. در غیر اینصورت در نوبت بعدی 2 قرص مصرف گردد. در صورت فراموش نمودن مصرف قرص ها در 2 روز متوالی، باید در 2 روز بعدی، هر روز 2 قرص و از روز سوم، طبق روال عادی مصرف شود. در صورت فراموش شدن مصرف قرص ها بیش از 3 روز متوالی، باید از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرد تا در دوره قاعدگی بعدی، مصرف قرص ها مجدداً به طور منظم شروع شود.
 4. در صورت انجام اعمال جراحی در افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، بایستی بیمار را از نظر تغییرات میزان انعقاد خون تحت کنترل قرار داد.
 5. در صورت نیاز به تغییر این قرص ها به انواع دیگر قرص های ضد بارداری، باید مصرف قرص های جدید بلافاصله پس از مصرف آخرین قرص سری قبل، شروع شود.
 6. در صورت نیاز به جایگزینی این قرص ها با فرآورده هایی که حاوی پروژستین تنها هستند، مصرف این دارو باید از اولین روز خونریزی دوره ماهیانه شروع شود.
مقدار مصرف

از اولین روز دوره ماهیانه روزانه یک قرص، به مدت 21 روز مصرف می شود. پس از یک هفته وقفه، مجدداً باید مصرف بسته جدید قرص ها آغاز شود.

فرم های دارویی

Tablet: Ethinylestradiol 50 mcg + Levonorgestrel 0.25 mg