کنتراسپتیو تری فازیک

موارد مصرف

این دارو عمدتاً به منظور جلوگیری از بارداری به کار می رود، ولی برای پیشگیری از بروز سرطان تخمدان یا آندومتر، کاهش کیست های تخمدانی، بیماری خوش خیم فیبروکیستیک پستان، منظم ساختن دوره قاعدگی، کاهش حجم خون قاعدگی، کاهش فشارهای روحی قبل از قاعدگی و کاهش تعداد دفعات قاعدگی دردناک نیز مفید است.

مکانیسم اثر

ترکیبات استروژنی (اتینیل استرادیول) و پروژستینی (لوونورژسترل) موجود در این فرآورده با مهار ترشح LH و FSH و حذف پیک LH در میانه سیکل و کاهش استروئیدهای آندوژن مانع رها شدن تخمک می گردند. در ضمن مانع لانه گزینی تخمک و انتقال تخمک بارور شده در لوله های رحمی می گردند. در عین حال با تغییر ضخامت مخاط گردن رحم، عبور اسپرم را نیز مشکل می سازند.

فارماکوکینتیک

این ترکیب بخوبی از راه خوراکی جذب شده و عمدتاً در کبد متابولیزه و از طریق ادرار دفع می گردند. نیمه عمر لوونورژسترول حدود 16 ساعت و در مورد اتینیل استرادیول 13 - 27 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

بروز ترومبوآمبولی وریدی، افزایش شیوع بیماری های صفراوی و تشکیل سنگ صفرا، تهوع، استفراغ، سردرد ملایم یا سردردهای میگرنی شدید، خونریزی های نامنظم طی دوره قاعدگی، افزایش وزن، آکنه و پرمویی از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت وجود یا سابقه بیماری های ترومبوآمبولیک، بیماری های عروقی مغز، سکته قلبی، بیماری شریان کرونر، بالا بودن مادرزادی چربی های خون، سرطان پستان، سرطان دستگاه تناسلی و یا سایر سرطان های وابسته به هورمون، خونریزی مهبلی با علت نامشخص، تومورهای کبدی و نارسایی عملکرد کبد نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در مواردی مانند سردردهای میگرنی، زیادی فشار خون، دیابت، سابقه یرقان انسدادی در دوران بارداری یا در هنگام مصرف قبلی این داروها و بیماری های صفراوی نیز مصرف این فرآورده توصیه نمی شود.
 2. در صورت نیاز به جراحی به دلیل امکان بروز ترومبوآمبولی پس از جراحی، بهتر است مصرف این دارو چند هفته یا چند ماه قبل از جراحی قطع شود.
 3. در افراد با سابقه ابتلا به دیابت ناشی از حاملگی و یا فیبروئیدهای رحمی با احتیاط مصرف شود.
 4. در صورت استفراغ یا اسهال شدید به دلیل کاهش جذب گوارشی دارو و احتمال کاهش اثر بخشی آن بهتر است در طول مدت بیماری و تا یک هفته پس از قطع آن، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.
تداخل های دارویی
 • برخی از ترکیبات ضد باکتری مثل ریفامپین و ترکیبات ضد صرع مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پیریمیدون و ترکیبات ضد قارچ مانند گریزئوفولوین با تسریع متابولیسم قرص های خوراکی ضد بارداری، موجب کاهش اثربخشی این فرآورده می گردند.
 • این دارو با اثر ضد انعقاد داروهای ضد انعقاد خوراکی مثل وارفارین، مقابله می کند. غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین نیز در تجویز همزمان با این دارو، افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه
 1. در زنان جوان زیر سن 20 سال و طی دوران قبل از نخستین بارداری و نیز زنان مسن و چاق، این دارو بر فرآورده نوع HD ارجحیت دارد.
 2. در صورت مصرف همزمان سایر داروهایی که متابولیسم دارو را تسریع می نمایند باید در طول درمان و یا حداقل یک هفته پس از اتمام دوره درمان از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود و در صورت عدم امکان، از فرآورده نوع HD استفاده گردد.
 3. مصرف دارو در هنگام شب و قبل از خواب، از عوارض گوارشی دارو می کاهد.
 4. قرص ها باید هر روز، در ساعت معین مصرف شوند. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف، به محض به خاطرآوردن مصرف شود. درغیر این صورت در نوبت بعدی 2 قرص مصرف گردد. در صورت فراموش نمودن مصرف قرص ها در 2 روز متوالی، باید در 2 روز بعدی، هر روز 2 قرص و از روز سوم، طبق روال عادی مصرف شود. در صورت فراموش شدن مصرف قرص ها بیش از 3 روز متوالی، باید از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرد تا در دوره بعدی سیکل، مصرف قرص ها مجدداً به طور منظم شروع شود.
 5. در صورت انجام اعمال جراحی در افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، باید بیمار را از نظر تغییرات میزان انعقاد خون تحت کنترل قرار داد.
 6. در صورت نیاز به تغییر این قرص ها به انواع دیگر قرص های ضد بارداری، بایستی مصرف قرص های جدید بلافاصله پس از مصرف آخرین قرص سری قبل، شروع شود.
 7. در صورت نیاز به جایگزینی این قرص ها با فرآورده هایی که حاوی پروژستین تنها هستند، مصرف دارو باید از اولین روز خونریزی دوره ماهیانه شروع شود.
مقدار مصرف

از اولین روز دوره ماهیانه روزانه یک قرص، به مدت 21 روز مصرف می شود. پس از یک هفته وقفه، مجدداً باید مصرف بسته جدید قرص ها آغاز شود.

فرم های دارویی

Tablet:

6 Tablets (Levonorgestrel 0.05 mg + Ethinylestradiol 30 mcg) +

5 Tablets (Levonorgestrel 0.075 mg + Ethinylestradiol 40 mcg) +

10 Tablets (Levonorgestrel 0.125 mg + Ethinylestradiol 30 mcg)