کرومولین سدیم

موارد مصرف

کرومولین برای پیشگیری از آسم و اسپاسم نایژه ای ناشی از حساسیت مصرف می شود. قطره چشمی آن نیز در التهاب های آلرژیک ملتحمه چشم به کار می رود. اسپری بینی آن برای پیشگیری از رینیت آلرژیک کاربرد دارد.

مکانیسم اثر

به نظر می رسد که دارو با دخالت در انتقال کلسیم از غشای ماستوسیت ها و جلوگیری از عمل دگرانوله شدن وابسته به کلسیم، مانع از آزاد شدن هیستامین، لوکوترین ها و سایر موادی که موجب بروز واکنش های حساسیت مفرط می شوند، می گردد. کرومولین ممکن است مانع از فعال شدن سایر سلول های التهابی از قبلی ائوزینوفیل ها شود.

فارماکوکینتیک

در مورد راه مصرف ریوی، تقریباً 8 - 10  درصد کرومولین استنشاق شده جذب سیستمیک می شود. هنگامی که به منظور درمان نگهدارنده به طور استنشاقی مصرف می شود، بهبودی علایم و عملکرد ریه معمولاً طی چهار هفته پس از شروع درمان ظاهر می شود. در مورد اسپری بینی، جذب سیستمیک تقریباً 7% بوده و شروع اثر در کمتر از یک هفته حاصل می شود. قطره چشمی جذب بسیار ناچیزی (تقریباً 0.03%) داشته و شروع اثر آن در عرض چند روز حاصل می شود.

 نیمه عمر دارو حدود 80 دقیقه است و 50% آن از طریق کلیه و بقیه از راه صفرا و بدون تغییر دفع می شود.

عوارض جانبی

سرفه، اسپاسم گذرای نایژه و تحریک گلو ناشی از استنشاق دارو گزارش شده است. اثرات تحریک و سوزش موضعی نیز با اسپری بینی و قطره چشمی می تواند ایجاد شود.

هشدارها
 1. در موارد عیب شدید کار کبد یا کلیه باید با احتیاط تجویز شود.
 2. در صورت بروز پنومونی ائوزینوفیلیک در طول مصرف دارو، درمان باید قطع گردد.
 3. قطره چشمی می تواند با تحریک ملتحمه چشم و درماتیت تماسی همراه باشد. در این صورت مصرف دارو قطع شود.
 4. وجود پولیپ و انسداد در بینی می توان د اثربخشی اسپری بینی را تحت تاثیر قرار دهد. در این موارد بیمار باید تحت نظر باشد تا اثربخشی دارو بخوبی سنجیده شود.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو تنها برای پیشگیری است و طی حملات آسم یا اسپاسم نایژه نباید مصرف گردد، زیرا ممکن است موجب تحریک و تشدید بیماری گردد.
 2. کپسول دارو از راه خوراکی بی اثر است.
 3. مصرف همزمان کورتیکوستروئیدها در طول درمان با این دارو، بدون توصیه پزشک نباید قطع شود.
 4. در صورت عدم بهبود علائم بیماری به پزشک مراجعه شود.
 5. از تماس نوک ظرف قطره چشمی به چشم یا مژه ها اجتناب کنید.
 6. هر اسپری بینی فقط توسط یک بیمار استفاده شود. استفاده همزمان چند بیمار از اسپری خطر انتقال آلودگی ها وعفونت را افزایش می دهد.
 7. کپسول های استنشاقی کرومولین سدیم باید توسط دستگاه مخصوص استفاده شوند.
مقدار مصرف

مقدار مصرف کپسول و اسپری استنشاقی دهانی

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 2 سال:

برای پیشگیری آسم نایژه ای مقدار 10 - 20 میلی گرم برحسب نیاز و تحمل بیمار چهار بار در روز با فواصل منظم استنشاق می شود. برای پیشگیری از اسپاسم نایژه ناشی از عوامل حساسیت زا، مقدار 20 میلی گرم تنها یکبار و در حدود 10 - 15 دقیقه (حداکثر 60 دقیقه) قبل از تماس با ماده حساسیت زا استنشاق می شود. در صورت مصرف مداوم، مقدار 20 میلی گرم چهار بار در روز با فواصل منظم برحسب نیاز و تحمل بیمار تجویز می شود. بیشینه مقدار مصرف بزرگسالان تا 160 میلی گرم در روز است.

 

مقدار مصرف اسپری بینی

 بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 5 سال:

1 اسپری (پاف) در هر سوراخ بینی، 3 تا 4 بار در روز، حداکثر 6 بار در روز.

 

مقدار مصرف قطره چشمی

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 4 سال:

1 قطره، 4  تا 6 بار در روز.

فرم های دارویی

Solution for Nebulization: 20 mg/2ml

Aerosol: 1 mg/dose

Inhalation Capsule: 20 mg

Nasal Spray: 20 mg/ml

Eye Drop: 20 mg/m