سیکلوپنتولات

موارد مصرف

سیکلوپنتولات برای تعیین عیوب انکساری و در روش های تشخیصی مانند افتالموسکوپی، برای گشاد کردن مردمک چشم در روش های تشخیصی و یا قبل و بعد از اعمال جراحی و درمان التهاب مشیمیه، عنبیه و جسم مژگانی (یووئیت) استفاده می شود.

مکانیسم اثر

سیکلوپنتولات به علت اثر آنتی کولینرژیکی، پاسخ عضله اسفنکتر عنبیه و عضله تطابقی جسم مژگانی را به تحریکات استیل کولین بلوک می کند و باعث گشاد شدن مردمک چشم و فلج تطابق می شود.

فارماکوکینتیک

شروع اثر دارو سریع می باشد. زمان رسیدن به حداکثر اثر فلج کنندگی جسم مژگانی، 25 - 75  دقیقه و اثر گشاد کنندگی مردمک 30 - 60 دقیقه است. طول اثر آن در بازگشت تطابق، 6 - 24 ساعت می باشد، ولی برطرف شدن گشادی مردمک در برخی افراد تا چند روز به طول می انجامد.

عوارض جانبی

التهاب پلک و ملتحمه، پرخونی، التهاب قرنیه، چسبندگی جسم مژگانی به عنبیه، تاری دید، سوزش و افزایش حساسیت چشم به نور از عوارض جانبی مهم دارو می باشد. با مصرف دارو درماتیت تماسی نیز ممکن است بروز نماید.

موارد منع مصرف

این دارو در کودکان مبتلا به آسیب مغزی و فلج اسپاستیک، افراد مبتلا به سندرم داون یا مونگولیسم، یا گلوکوم با زاویه بسته نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. عنبیه تیره رنگ به اثر گشاد کنندگی مردمک چشم این دارو مقاوم تر می باشد. برای افزایش مقدار مصرف دارو در این افراد باید احتیاط کرد.
  2. این دارو در بیماران با افزایش فشار داخل چشم باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  3. افزایش حساسیت به سیکلوپنتولات و داروهای مشابه در نوزادان و کودکان با موهای روشن و چشمان آبی و نیز در افراد مسن گزارش شده است.
تداخل های دارویی
  • سیکلوپنتولات ممکن است اثرات ضد گلوکوم و تنگ کننده مردمک داروهای ضد گلوکوم از گروه داروهای کولینرژیک طولانی اثر مانند اکوتیوفات را خنثی کند.
  • همچنین ممکن است با اثر ضد گلوکوم پیلوکارپین تداخل داشته باشد.
نکات قابل توصیه
  1. افزایش فشار داخلی بینی و مجاری اشکی، بویژه در کودکان، باید کنترل شود.
  2. اگر تاری دید یا افزایش حساسیت به نور بیش از 36  ساعت پس از قطع دارو ادامه یافت، باید به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

یک قطره در ملتحمه چشم چکانده می شود که در صورت نیاز 5 - 10 دقیقه بعد تکرار می شود. در شیرخواران کم وزن و نارس، دارو تنها یک بار تجویز می شود. در درمان اوتیت، یک قطره، 3 - 4 بار در روز مصرف می شود.

فرم های دارویی

Ophthalmic Solution: 1%