سیپروترون کامپاند

موارد مصرف

این دارو در درمان آکنه مقاوم به آنتی بیوتیک ها در زنان و یا زنانی که در ضمن درمان آکنه تمایل به استفاده از داروهای خوراکی ضد بارداری نیز دارند بکار می رود. این دارو همچنین در درمان پرمویی وابسته به آندروژن در خانم ها بکار می رود.

مکانیسم اثر

این فرآورده دارای یک جزءآنتی آندروژنی (سیپروترون) و یک جزء استروژنی (اتینیل استرادیول) می باشد. اثرات آنتی آندروژنی موجب کاهش ترشح سبوم و یا کاهش رشد موها می گردد. فعالیت پروژستینی سیپروترون و اثر استروژنی اتینیل استرادیول نیز در جلوگیری از بارداری موثر است.

عوارض جانبی

بدنبال مصرف دارو عوارضی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی پستان ها، تغییراتی در وزن بدن، تغییراتی در میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، زیادی فشار خون، تحریک ناشی از لنزهای تماسی، اختلال عملکرد کبد، تومورهای کبدی، کاهش حجم خونریزی قاعدگی و لکه بینی در اوایل دوره قاعدگی گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این ترکیب در صورت وجود اختلالات ترومبو آمبولیک یا سابقه آن و یا وجود هر نوع بیماری و حالات مرضی که خطر بروز ترومبوز را افزایش می دهد، میگرن حاد، حملات گذرای ایسکمیک مغزی، بیماری های کبدی و از جمله سندرم دوبین - جانسون و سندرم روتور، هپاتیت، پورفیری، آدنوم کبد، سنگ های صفراوی، متعاقب تخلیه مول هیداتی فرم، سابقه کهیر، یرقان انسدادی، کارسینوم پستان یا دستگاه تناسلی و خونریزی های مهبل با علت نامشخص نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مصرف این دارو توسط زنان سیگاری، بویژه افراد بالاتر از 35 سال، خطر بروز بیماری های شریانی را افزایش می دهد.
  2. در مبتلایان به زیادی فشار خون و یا افراد چاق با احتیاط تجویز گردد.
  3. در صورت سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های شریانی در بستگان درجه یک زیر سن 45 سالگی و یا ابتلا به وریدهای واریسی، افسردگی شدید، بی حرکت ماندن به مدت طولانی، کم خونی داسی شکل و بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون با احتیاط تجویز شود.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولوین و ریفامپین موجب تسریع متابولیسم این دارو و در نتیجه کاهش کارآیی درمانی آن می گردد.
  • مصرف همزمان با برخی از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین باعث کاهش جذب مجدد اتینیل استرادیول از روده بزرگ و کاهش اثرات درمانی این دارو می گردد.
نکات قابل توصیه

در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض بخاطر آوردن مصرف شود. در صورتی که تاخیر در مصرف دارو بیش از 12 ساعت باشد، بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرص ها به روال قبلی، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

مقدار مصرف

شروع مصرف قرص ها از روز اول دوره قاعدگی و روزانه یک قرص و به مدت 21 روز می باشد. در صورت نیاز، پس از یک وقفه 7 روزه مصرف بسته بعدی قرص ها ادامه می یابد. دوره درمان گاه تا چند ماه طول می کشد.

فرم های دارویی

Tablet: Cyproterone Acetate 2 mg + Ethinylestradiol 35 mcg