دانازول

موارد مصرف

دانازول برای درمان آندومتریوز، منوراژی و دیگر اختلالات قاعدگی، کیست های خوش خیم و دردهای دوره ای شدید پستان، ژینکوماستی (در صورتی که روش های دیگر غیر موثر باشد) و در درمان طولانی مدت آنژیوادم ارثی به کار می رود.

مکانیسم اثر

دانازول با مهار آزاد شدن گنادوتروپین های هیپوفیز ممکن است محور هیپوفیز - تخمدان را مهار کند. دانازول آزاد شدن LH و FSH را مهار کرده و در نتیجه تولید استروژن تخمدان را کم می کند. همچنین ممکن است مستقیماً تولید استروئیدهای تخمدانی را مهار نماید و به گیرنده های آندروژن، پروژسترون و گلوکوکورتیکوئید و نیز به گلوبولین متصل شونده به کورتیکواستروئید و هورمون های جنسی اتصال یابد و سرعت کلیرانس متابولیک پروژسترون را زیاد کند.

فارماکوکینتیک

متابولیسم دارو کبدی و دفع آن کلیوی می باشد. نیمه عمر دارو تقریباً 4.5 ساعت است.

عوارض جانبی

تهوع، سرگیجه، بثورات جلدی، درد پشت، عصبانیت، سردرد، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، گرگرفتگی، کوچک شدن پستان، اسپاسم عضلات اسکلتی، ریزش مو و مقاومت به انسولین از عوارض جانبی مهم دارو می باشند.

موارد منع مصرف

در بیماری های شدید کبدی، کلیوی و قلبی، بیماری های ترومبوآمبولیک، خونریزی واژینال با علت ناشناخته، تومورهای وابسته به آندروژن و پورفیری نباید مصرف شود.

مصرف این دارو در دوران بارداری ممنوع است.

هشدارها
  1. در کودکان، افراد مسن، افزایش غیرطبیعی گلبول های قرمز، صرع، دیابت، زیادی فشار خون، میگرن، اختلالات لیپوپروتئین و سابقه ترومبوز باید با احتیاط مصرف شود.
  2. در صورت بروز صفات ثانویه جنسی مردانه و زنانه، مصرف دارو باید قطع شود (در صورت مصرف مداوم ممکن است این صفات غیرقابل برگشت باشد).
  3. طی درمان با این دارو، باید از روش های غیرهورمونی جلوگیری از بارداری استفاده شود.
تداخل های دارویی
  • دانازول اثر داروهای ضد انعقادی کومارینی (وارفارین) را افزایش داده و ممکن است باعث خونریزی شود.
  • همچنین ممکن است با افزایش غلظت قند خون و مقاومت به انسولین با داروهای پایین آورنده قند خون تداخل داشته باشد.
  • افزایش غلظت پلاسمایی و خطر سمیت کلیوی سیکلوسپورین نیز گزارش شده است.
نکات قابل توصیه
  1. امکان بروز واکنش های حساسیت به نور وجود دارد.
  2. در صورت احتمال بارداری، دارو را قطع نموده و با پزشک تماس بگیرید.
مقدار مصرف

مقدار مصرف دارو 200 - 800 mg/day در چهار مقدار منقسم می باشد. مصرف دارو باید طی دوران قاعدگی و ترجیحاً در روز اول شروع شود. در درمان آندومتریوز، مقدار مصرف اولیه 400 mg/day در چهار مقدار منقسم می باشد که مطابق با پاسخ بیمار تنظیم می شود و معمولاً به مدت شش ماه ادامه می یابد. در درمان منوراژی 200 mg/day به مدت 3 ماه، در دردهای شدید دوره ای پستان 200 - 300mg/day به مدت 3 – 6 ماه ، در کیست خوش خیم پستان 300 mg/day به مدت 3 - 6 ماه و در درمان ژینکوماستی 400 mg/day در مقادیر منقسم به مدت 6 ماه مصرف می شود. برای کاهش ضخامت آندومتر قبل از جراحی، مقدار مصرف 400 - 800 mg/day به مدت 3 - 6 هفته می باشد.

فرم های دارویی

Capsule: 100 mg, 200 mg