دانترولن

موارد مصرف

دانترولن در درمان اسپاسم و به عنوان داروی کمکی در درمان هیپرترمی بدخیم، سندرم نورولپتیک بدخیم، کمبود فسفریلاز عضلات و رشد ناقص و ناهنجار عضلانی نوع Duchenne به کار می رود.

مکانیسم اثر

دانترولن در آزاد شدن یون کلسیم از رتیکولوم سارکوپلاسمیک دخالت کرده، از افزایش غلظت یون کلسیم میوپلاسم جلوگیری یا آن را کاهش می دهد. با کاهش یون کلسیم، فعالیت مسیرهای کاتابولیکی که همراه با سندرم بحران هیپرترمی بدخیم است، کاهش می یابد. دانترولن همچنین به طور مستقیم بر روی عضلات اسکلتی عمل کرده و ارتباط بین تحریک عصبی انقباض را، از طریق تداخل با آزاد شدن یون کلسیم از رتیکولوم سارکوپلاسمیک، قطع کرده و انقباض عضلانی ناشی از بازتاب های چند سیناپسی و تک سیناپسی را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

متابولیسم دانترولن کبدی است. نیمه عمر تزریق وریدی 4 - 8 ساعت و از راه خوراکی، 8.7 ساعت می باشد. شروع اثر آن در اسپاسم های ناشی از اختلال نرون های حرکتی، یک هفته بعد یا بیشتر است. دفع دارو کلیوی است.

عوارض جانبی

اسهال شدید، ضعف تنفس، سرگیجه یا منگی، خواب آلودگی، احساس بدحالی یا بیماری، ضعف عضلانی، تهوع و استفراغ، خستگی غیرعادی، ادرار تیره یا خونی، اغتشاش شعور، یبوست شدید، تشنج، درماتیت حساسیتی، دفع مشکل ادرار، مسمومیت کبدی، ضعف مغزی، فلبیت و ترشحات در فضای مغزی، فلبیت و ترشحات در فضای جنب یا پریکاردیت از عوارض جانبی شایع دارو هستند.

موارد منع مصرف

در بیماری فعال کبدی مثل هپاتیت یا سیروز به دلیل افزایش خطر بروز مسمومیت کبدی (مگر در درمان بحران هیپرترمی بدخیم) نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. در صورت بروز هپاتیت یا آزمون های غیرطبیعی کار کبد، مصرف دارو قطع شود. در صورت نیاز مجدد به دارو پس از بازگشت علائم به حال عادی، بیمار بستری شده و درمان با مقادیر کم شروع و به تدریج اضافه می شود. در صورت بروز هر گونه ناهنجاری مجدد در آزمون های کبد، درمان باید قطع شود.
  2. مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد در یک دوره زمانی، خطر مسمومیت کبد را بالا می برد.
  3. در صورت بروز اسهال شدید، مصرف دارو قطع شود. اگر پس از شروع مجدد مصرف، اسهال شدید بروز کرد، ممکن است برای همیشه نیاز به قطع دارو باشد.
  4. در عیب کار قلب، کبد، ریه، میوپاتی، بیماری های عصبی - عضلانی که منجر به اختلال تنفسی می شود و زنان بالاتر از 35 سال به ویژه زنانی که استروژن مصرف می کنند به دلیل افزایش خطر مسمومیت کبدی، دارو با احتیاط مصرف شود.
  5. در صورت بروز عوارضی مثل سرگیجه، خواب آلودگی یا منگی، اختلال بینایی یا ضعف عضلانی با احتیاط مصرف شود. ضمناً برای کاهش عوارض فوق و تحریک گوارشی باید درمان را ابتدا با مقادیر کم شروع کرد و مقدار مصرف را تا حصول نتیجه مطلوب به تدریج افزایش داد.
  6. اگر بعد از 45 روز پیشرفتی در درمان حاصل نشد، مصرف دارو باید قطع شود.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان دانترولن با داروهای مضعف CNS و سایر داروهای سمی برای کبد (در صورت مصرف طولانی مدت) باعث تشدید عوارض جانبی دارو می شود.

نکات قابل توصیه
  1. اگر بیمار قادر به بلع کپسول نباشد، محتوی کپسول را با آب میوه یا سایر مایعات مخلوط و بلافاصله میل نماید.
  2. در تزریق وریدی، محلول نباید به خارج رگ و بافت های اطراف نشت کند. چون pH محلول شدیداً قلیایی است.
مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان:

در پیشگیری از بحران هیپرترمی بدخیم 4 - 8 mg/kg/day در سه یا چهار مقدار منقسم برای 1 – 2 روز قبل از جراحی مصرف می شود. آخرین مقدار مصرف دارو باید 3 - 4 ساعت قبل از شروع جراحی و با حداقل مقدار آب مصرف شود. برای ادامه درمان هیپرترمی، پس از تزریق وریدی مقدار 4 - 8 mg/kg/day در چهار مقدار منقسم به مدت 1 - 3 روز مصرف می شود. بعنوان ضد اسپاسم ابتدا 25 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود که هر 4 - 7 روز یکبار، مقدار 25 میلی گرم به مقدار مصرف تام روزانه اضافه می شود تا زمانی که پاسخ مناسب درمانی به دست آید یا این که به مقدار مصرف 100 میلی گرم چهار بار در روز برسد. درصورت امکان، دارو در چهار مقدار منقسم در روز مصرف شود.

 

کودکان:

به عنوان ضد اسپاسم، ابتدا 0.5 mg/kg دوبار در روز مصرف می شود که هر 4 - 7 روز، 0.5 mg/kg به مقدار تام روزانه اضافه می شود تا زمانی که پاسخ درمانی مناسب به دست آید یا به مقدار مصرف 3 mg/kg چهار بار در روز برسد. در صورت امکان، دارو در چهار مقدار منقسم در روز مصرف شود. در کودکان مقادیر بیش از 400 mg/day نباید مصرف شود.

 

تزریقی

به عنوان داروی کمکی در پیشگیری از هیپرترمی بدخیم، 2.5 mg/kg از راه انفوزیون وریدی یک ساعت قبل از بیهوشی تجویز می شود. برای درمان ابتدا حداقل 1 mg/kg به سرعت و به طور مداوم انفوزیون وریدی می شود که تا فروکش کردن علائم بیماری و یا رسیدن به مقدار تجمعی 10 mg/kg  ادامه می یابد. در صورت عود علائم این مقادیر را می توان تکرار کرد. در درمان عود هیپرترمی بدخیم، مقادیر اولیه2.5 - 3 mg/kg نیز پیشنهاد شده است.

فرم های دارویی

Capsule: 25 mg

Powder for Injection: 20 mg