دکسترومتورفان - پی

موارد مصرف

این فرآورده در رفع حالات التهابی دستگاه فوقانی از جمله رینیت آلرژیک، التهاب حاد یا تحت حاد سینوس ها، خروسک، التهاب حاد گوارش میانی و التهاب نای و نایژه و نیز تسکین علامتی سرفه های خشک ناشی از گلو درد خفیف و تحریک ناشی از سرماخوردگی، بکار می رود.

مکانیسم اثر

دکسترومتورفان با اثر مستقیم بر مرکز سرفه در بصل النخاع، موجب تضعیف رفلکس سرفه گردیده و پسودوافدرین با تحریک گیرنده های آلفا آدرنرژیک در مخاط دستگاه تنفسی موجب تنگی عروق، کاهش تورم مخاط و احتقان بینی، باز شدن بیشتر راه های هوایی و افزایش تخلیه ترشحات سینوس ها می گردد.

فارماکوکینتیک

هر دو جزء دارو ا ز راه خوراکی به خوبی جذب می شوند. دکسترومتورفان، به میزان وسیعی در کبد متابولیزه و به متابولیت فعالی به نام دکستروفان تبدیل که از طریق کلیه ها دفع می گردد. اما متابولیسم کبدی پسودوافدرین ناقص بوده و حدود 55 - 75 درصد آن بصورت تغییر نیافته از ادرار دفع می گردد. شروع اثر دکسترومتورفان حدود 1.5 ساعت و در مورد پسودوافدرین 15 - 30 دقیقه می باشد. طول مدت اثر این دو جزء نیز به ترتیب 6 و 3 - 4 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

مصرف مقادیر زیاد دارو ممکن است موجب تضعیف تنفسی، ایجاد وابستگی در شخص و یا سایکوز گردد. افزایش ضربانات قلب، اضطراب، بیقراری، بی خوابی، لرزش، آریتمی، خشکی دهان و سرد شدن انتهاها نیز ممکن است دیده شود.

هشدارها
  1. در مواردی مانند آسم، وجود سرفه های توام با خلط یا نارسایی عملکرد کبد باید با احتیاط مصرف شود.
  2. مصرف مقادیر بیش از حد دارو ممکن است موجب بروز سرگیجه، تحریک، بیقراری، تهوع یا استفراغ شدید گردد.
  3. در مبتلایان به آسم، ممکن است مقاومت راه های هوایی با تغییر میزان خلط افزایش یابد.
  4. مهار رفلکس سرفه توسط دارو، ممکن است موجب احتباس ترشحات در سرفه های ترشح دار گردد.
  5. بدلیل وجود پسودوافدرین در این ترکیب، در مواردی مثل پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری های ایسکمیک قلب، زیادی فشار خون، عیب کار کلیه و بزرگی پروستات باید با احتیاط تجویز شود.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با ترکیبات مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) مثل فورازولیدون و پروکاربازین موجب تشدید اثرات آنها و نیز طولانی شدن تحریک قلبی و افزایش فشار خون ناشی از پسودوافدرین می گردد.
  • تجویز توام دارو با کینیدین عوارض جانبی آن را تشدید می کند.
  • به دلیل وجود پسودوافدرین، در صورت مصرف همزمان، اثر داروهای کاهنده فشار خون، مهار کننده های گیرنده بتا آدرنرژیک و اثرات ضد آنژین نیترات ها کاهش می یابد.
  • اما اثرات هورمون های تیروئیدی و داروهای مقلد سمپاتیک افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه

در صورتی که 7 روز پس از مصرف دارو، تب شدید، دانه های جلدی و یا سر درد مداوم همراه با سرفه وجود داشت، باید به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار 10 میلی لیتر هر 6 ساعت مصرف می شود و بیشینه مقدار مصرف تا  40ml/day می باشد.

 

کودکان:

در کودکان 2 - 6 سال، 2.5 میلی لیتر هر 6 ساعت و برای کودکان 6 - 12 سال، 5 میلی لیتر هر 6 ساعت تجویز می شود.

فرم های دارویی

Syrup: (Dextromethorphan HBr 15 mg + Pseudoephedrine HCI 30 mg)/5 ml